Negatywny scenariusz został zażegnany

PABLO GOLDBERG
06-02-2012, 00:00

3 PYTANIA DO PABLA GOLDBERGA

1 Czy jest nadzieja, że kryzys strefy euro dobiega końca?

To, co obecnie obserwujemy, to przejście z jednej do drugiej fazy kryzysu. Dotychczas inwestorzy obawiali się o rozpad strefy euro czy niewypłacalność jednego z dużych krajów należących do niej. Najbardziej negatywny scenariusz został więc zażegnany, ale to wcale nie oznacza, że kryzys minął. Czeka nas długi proces spłacania długów i poprawiania wypłacalności.

2 Jak wpłynie to na wyceny aktywów z rynków wschodzących?

Dotychczas inwestorzy uwzględniali w cenach rosnące prawdopodobieństwo niewypłacalności któregoś z dużych krajów. Dla rynków wschodzących oznaczałoby to powtórkę z 2008 r. Jej uniknięcie dobrze rokuje obligacjom, akcjom i walutom z emerging markets. W świecie powolnego wzrostu gospodarczego rynki wschodzące mogą sobie dobrze radzić, bo im najłatwiej będzie utrzymać dobre wyniki.

3 W co więc warto inwestować, a czego lepiej unikać?

Dobre perspektywy rysują się przed akcjami. Te z rynków wschodzących mają o tyle większy potencjał, że sprzyjać im powinno umocnienie walut tych krajów względem dolara amerykańskiego. Jeżeli kryzys zostanie zażegnany, oczekiwać można nawet, że siła walut krajów wschodzących wobec dolara osiągnie nowe szczyty. Pieniądze mogą natomiast odpływać z rynku amerykańskich obligacji skarbowych, które są tradycyjnym schronieniem na burzliwe czasy.

PABLO GOLDBERG

szef Działu Analiz Rynków Wschodzących w HSBC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PABLO GOLDBERG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Negatywny scenariusz został zażegnany