Negocjacje spłaty długu w KP mogą potrwać ok. dwóch tygodni

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-02-2005, 11:45

W sprawie przedterminowej spłaty długu w Klubie Paryskim, resort finansów będzie kontaktował się z każdym z członków Klubu osobno; negocjacje mogą więc potrwać jeszcze około dwóch tygodni - poinformował w poniedziałek PAP wiceminister finansów Wiesław Szczuka.

W sprawie przedterminowej spłaty długu w Klubie Paryskim, resort finansów będzie kontaktował się z każdym z członków Klubu osobno; negocjacje mogą więc potrwać jeszcze około dwóch tygodni - poinformował w poniedziałek PAP wiceminister finansów Wiesław Szczuka.

    Jak powiedział Szczuka, odpowiedź z Klubu Paryskiego na polską propozycję przedterminowej spłaty długu wobec Klubu, którą Ministerstwo Finansów otrzyma w najbliższych dniach, nie będzie zawierała deklaracji w tej sprawie od poszczególnych członków klubu.

    "Nie otrzymaliśmy formalnego listu (z sekretariatu Klubu Paryskiego - PAP), on powinien nadejść lada chwila. Wiemy jednak, że nie będzie w nim deklaracji (od poszczególnych członków klubu - PAP). Będziemy musieli ustalać to w dwustronnych kontaktach" - powiedział PAP wiceminister.

    "Mam nadzieję, że te kontakty potrwają około dwóch tygodni, ale nie chcę formułować żadnych nowych dat" - dodał.

    Jak wyjaśnił, w liście znajdzie się m.in szczegółowe określenie metody wyliczenia kwot, które Polska ma zapłacić poszczególnym wierzycielom.  Resort od kilku tygodni czeka na odpowiedź ze strony KP na propozycję przedterminowej spłaty 12,3 mld euro długu. Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzenie całej operacji w ciągu 12-18 miesięcy. Dług ma być spłacony środkami pozyskanymi z emisji euroobligacji (3 mld euro) oraz z linii kredytowych otwartych w bankach komercyjnych.

    Resort ocenia, że optymalnym terminem przedterminowej spłaty długu w Klubie Paryskim jest 31 marca tego roku, kiedy przypada płatność odsetek z tytułu tego długu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane