Neneman: Obniżenie VAT z 22 do 19% jednym z wariantów

29-11-2004, 15:18

Propozycja obniżenia podstawowej stawki VAT z 22 proc. do 19 proc. nie jest pomysłem nowym. Jest zawarta w strategii podatkowej - poinformował w poniedziałek dziennikarzy wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Wyjaśnił, że rozważane są dwie możliwości zmian: "obniżyć można górną stawkę, czyli 22 proc. VAT i podnieść dolną stawkę. Inną wersją jest obniżenie stawki podstawowej i przeniesienie części dóbr i usług ze stawki obniżonej do stawki podstawowej". Dodał, że druga opcja zyskuje coraz większe uznanie.

"Teraz są robione pewne poprawki. Wszystkie propozycje trzeba jeszcze przemyśleć i przeliczyć. Na razie nie ma ostatecznej decyzji" - podkreślił Neneman.

Pytany przez dziennikarzy, czy VAT na żywność ulegnie zmianie, Neneman odpowiedział: "Różne warianty są przygotowywane, jest też wariant pozostawienia VAT na żywność na poziomie 7 proc.".

Dodał, że jeśli okaże się, iż budżet zyska na wprowadzeniu zmian, "to cały uzysk zostanie przeznaczony na obniżenie kosztów pracy, albo na klin podatkowy, albo na ulgę aktywizacyjną".

W poniedziałek wicepremier Jerzy Hausner zapowiedział, że ciągu kilku tygodni rząd przedstawi projekt obniżenia podstawowej stawki podatku VAT z 22 do 19 proc. Projekt ma przygotować Ministerstwo Finansów.

Zdaniem Hausnera, stawka podstawowa VAT powinna wynosić 19 proc., ale - jak zaznaczył - "jeśli nie chcemy, żeby powstała ogromna wyrwa w budżecie musimy zdecydować się na wyeliminowanie stawki 0 i 3 proc. i pozostawienie 7-proc. stawki tylko na to, co niezbędne".

krf/bb mskr/ itm/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Neneman: Obniżenie VAT z 22 do 19% jednym z wariantów