Neneman: poszukajmy nowego rozwiązania zamiast ulgi na darowizny z CIT

(Artur Szymański)
05-09-2006, 19:04

Poszukajmy wspólnie z organizacjami pożytku publicznego nowego rozwiązania na miejsce ulgi podatkowej od darowizn z CIT dla tych organizacji - proponuje wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Poszukajmy wspólnie z organizacjami pożytku publicznego nowego rozwiązania na miejsce ulgi podatkowej od darowizn z CIT dla tych organizacji - proponuje wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"Proponuję, aby znaleźć je (rozwiązanie) do drugiego czytania projektu ustawy" - powiedział Neneman podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych. Komisja zajmowała się we wtorek projektem nowelizacji ustawy o CIT, który zakłada m.in. zniesienie 10-procentowej ulgi podatkowej od darowizn firm dla organizacji pożytku publicznego. Przeciwko temu rozwiązaniu protestują organizacje samorządowe.

Ministerstwo Finansów zaplanowało zniesienie ulgi pod wpływem decyzji Komisji Europejskiej. Komisja krytycznie odniosła się do faktu, że ulga dotyczy wpłacania środków przez firmy jedynie na działające w Polsce organizacje. Rząd uznał, że rozszerzenie tej ulgi także na organizacje działające poza granicami byłoby złym rozwiązaniem i zdecydował się na jej likwidację.

O "rozważanie zmian" w tym zakresie zaapelowała do ministra Barbara Marianowska (PiS). Jej zdaniem, zniesienie ulgi nie pozwala realizować programu Solidarna Polska. Tłumaczyła, że rząd nie ma środków na realizację programów pomocowych, które realizują organizacje pozarządowe.

Według Nenemana, nowe rozwiązanie powinno zapobiec finansowaniu przez filie zagranicznych koncernów działających w Polsce, organizacji pożytku publicznego działających w innych krajach. W środę komisja finansów ma głosować nad poprawkami do projektu ustawy, ma też przyjąć harmonogram dalszych prac nad projektami ustaw podatkowych.

Projekt ustawy o CIT zakłada także, że przedsiębiorca będzie mógł zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki na reklamę w pełnej wysokości. Nie będzie można natomiast zaliczać wydatków na usługi gastronomiczne.

Projekt znosi też skrócony czas amortyzacji podatkowej (odpis wynikający z utraty wartości) budynków niemieszkalnych. Okres amortyzacji zostanie wydłużony z 10 lat do 40 lat. Neneman przyznał, że jest to rozwiązanie niekorzystne dla dużych firm. Budżet państwa ma zyskać na tym ok. 700 mln zł.

Ułatwieniem dla małych firm ma być natomiast nowa metoda jednorazowej amortyzacji. Z tego rozwiązania skorzystać będą mogły firmy, których przychód ze sprzedaży nie przekracza 800 tys. euro oraz firmy rozpoczynające działalność.

Projekt zmienia też zasady opodatkowania dywidendy. Według ekspertyzy prof. Hanny Litwińczuk z Uniwersytetu Warszawskiego, projektowane przepisy mogą w niektórych przypadkach wprowadzać niekorzystne rozwiązania podatkowe dla spółek mających siedzibę na terytorium Polski. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Neneman: poszukajmy nowego rozwiązania zamiast ulgi na darowizny z CIT