Nerwowa sesja z zielonym finiszem

WST
opublikowano: 21-07-2009, 22:06

Wtorkowa sesja na amerykańskich parkietach toczyła się w nerwowej atmosferze. Zakończyła się jednak kolejnym wzrostem indeksów. Tym razem inwestorzy wykazywali więcej ostrożności przy podejmowaniu decyzji niż miało to miejsce na poprzednich sesjach. 

W efekcie momentami na parkietach przewagę zdobywała strona podażowa spychając indeksy w czerwone regiony rynku. Przy braku istotnych danych makro uwaga handlujących zwrócona była na wystąpienie szefa Fed w Kongresie i na publikowane wyniki kwartalne.

Ben Bernanke nie znalazł tym razem większego posłuchu wśród graczy. Potwierdził co prawda,  że amerykańskie władze monetarne mimo rekordowo niskich stóp procentowych mają narzędzia do walki z presją inflacyjną, jednak mogą one jeszcze długo nie być wykorzystane. Kondycja tamtejszej gospodarki, choć zauważalne są symptomy stabilizacji, pozostawia nadal sporo do życzenia.

Atmosferę zaostrzyły też nowe spekulacje  związane z przyszłością CIT Group. Odżyły obawy, że 3 mld USD jakie pozyska pożyczkodawca specjalizujący się w kredytowaniu działalności małych i średnich przedsiębiorstw mogą nie wystarczyć by uchronić go przed bankructwem. Kurs po wczorajszym wystrzale, we wtorek silnie spadał.

Tym razem przeciwwagą dla złych doniesień nie były wyniki spółek. Mimo, że w przypadku Caterpillar,  Coca-coli i DuPont okazały się lepsze od prognoz analityków.

Drugi po CIT, pod względem wielkości ujemny wynik wśród spółek wchodzących w skład indeksu S&P500 notowały papiery Lexmark International. Wicelider amerykańskiego rynku drukarek ostrzegł, że zysk w III kwartale może być niższy od 40 centów na akcję wobec 52 centów jakie oczekują specjaliści.

Zniżkowały też notowania Lockheed Martin. Firma działająca m.in. w sektorze zbrojeniowym odnotowała drugą z rzędu kwartalny spadek zysku. To wina wzrostu kosztów płacowych i opóźnień związanych z oprotestowaniem trzech wygranych przez LM przetargów.

W przeciwnym kierunku podążał kurs walorów Merc & Co. Jeden z największych producentów leków w Stanach Zjednoczonych przejmujący Schering-Plough wypracował w minionym kwartale zysk na akcję rzędu 83 centów wobec 77 centów średniej prognozy ekspertów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy