Nerwowe zachowanie kontraktów przed danymi z rynku pracy w USA

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 02-09-2022, 13:35
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Najważniejszym wydarzeniem piątku za Atlantykiem bez wątpienia będzie prezentacja najnowszego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Od jego jakości w dużej mierze może zależeć przebieg wydarzeń na tamtejszych parkietach.

Fot. rabbimichoel/Pixabay

Dane o zmianie zatrudnienia i stopie bezrobocia za sierpień zostaną opublikowane jeszcze przed uruchomieniem sesji na rynku kasowym. Inwestorzy wydają się nie być pewni odczytów na co wskazuje mocno falująca wycena kontraktów terminowych na indeksy.

Około godziny 13:25 polskiego czasu kontrakty na DJ IA zniżkowały o 0,09 proc. Futures na S&P500 spadały o 0,10 proc. zaś na Nasdaq 100 o 0,25 proc.

Czwartkowa sesja zakończyła się niespodziewanym, choć tylko częściowym zwycięstwem obozu byków. Wzrosły bowiem na finiszu dwa najważniejsze indeksy rynków spółek reprezentujących tradycyjne sektory gospodarki. Ta sztuka nie udała się niestety technologicznemu Nasdaq, choć zmniejszył on znacząco skalę wcześniejszej przeceny, na co pozwoliło odbicie cen akcji części tzw. mega cap, czyli technologicznych spółek o gigantycznej wartości rynkowej.

Rynek oczekuje, że w sierpniu w amerykańskim sektorze prywatnym poza rolnictwem stworzonych zostało około 300 tys. etatów wobec 528 tys. miesiąc wcześniej (dane przed ewentualną korektą). Stopa bezrobocia ma utrzymać się na poziomie z lipca, czyli 3,5 proc. Z kolei wzrost stawki godzinowej ma nieznacznie wyhamować do 0,4 proc.

Jeśli odczyty okażą się „mocne” mogą zostać wykorzystane przez FOMC do uargumentowania kolejnej silnej podwyżki stóp procentowych, co oczywiście będzie negatywnym sygnałem dla rynku akcji. Coraz mocniej mówi się, że benchmarkowa stopa Fed podskoczy o kolejne 75 punktów bazowych, aby schłodzić wymykającą się spod kontroli inflację.

W cieniu tego raportu zaprezentowane też mają być dane o zamówieniach na dobra trwałe i w przemyśle w lipcu. Niestety, prognozy nie są najlepsze, jeśli już odnotowany zostanie wzrost (dobra) to ma on być mniejszy niż w czerwcu, lub w przypadku przemysłu w ogóle nie zmienić się względem poprzedniego miesiąca.

W oczekiwaniu na raport Departamentu Pracy, stracone pole odzyskuje ropa, nieznaczna korekta wzrostowa obserwowana jest też na złocie przy równoczesnym lekkim osłabieniu dolara.

W przedsesyjnym handlu zainteresowaniem cieszą się m.in. akcje spółek paliwowo-energetycznych. W górę idą notowania Occidental Petroleum, ConocoPhillips czy Exxon Mobil.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane