Nerwowi klienci TFI stracili krocie

Grzegorz Nawacki
04-08-2010, 07:08

Ranking "PB": Powrót wzrostów w wakacje zaskoczył większość zarządzających. Tylko najlepsi pokonali rynek. W lipcu najlepszy fundusz przyniósł 18,4 proc. zysku. Najgorszy 13,4 proc. straty

W czerwcu po raz pierwszy od 13 miesięcy klienci wycofali z funduszy więcej niż do nich wpłacili. Ci, którzy spanikowali po spadkach w maju i czerwcu i umorzyli jednostki, mogą żałować — w lipcu mogli odrobić sporą część strat. Największe zyski przyniosły fundusze inwestujące w polskie akcje —klasyczne przyniosły średnio 6,5 proc. zysku, a inwestujące w małe i średnie spółki 6 proc. Ale to nic w porównaniu ze zwycięzcą lipcowego rankingu: Quercus lev przyniósł 18,4 proc. zysku i zdystansował wszystkie fundusze wyceniane w złotym. Na drugim biegunie są klienci Superfund Goldfuture, którzy spadli z nieba do piekła. W czerwcu zainkasowali największy zysk, w lipcu największą stratę: 13,6 proc.

Choć wszystkie fundusze inwestujące na warszawskiej giełdzie przyniosły w lipcu zyski i to nominalnie wysokie, to zarządzający nie mają co wypinać dumnie piersi. Wręcz przeciwnie. Tylko jeden zespół zdołał pokonać WIG, który zyskał 7,8 proc. Dwa fundusze KBC TFI wypracowały 9,6 i 8,7 proc. Na trzecim miejscu, minimalnie przegrywając z indeksem, znalazły się Aviva Investors Akcyjny i ING Akcji Plus. Najgorzej wypadł Allianz Akcji, który przyniósł skromne 3,8 proc. W tym przypadku zawiodła strategia gry na spadki, która w poprzednich miesiącach plasowała fundusz w czołówce. Dlaczego niemal wszyscy zarządzający przegrali z rynkiem? Wygląda na to, że zrobili sobie wakacyjną przerwę w chwili, gdy warto było kupować na spadkach.

Więcej w środowym "Pulsie Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nerwowi klienci TFI stracili krocie