Nerwowy początek sesji na GPW

(Artur Szymański)
opublikowano: 18-01-2006, 10:38

Początek środowej sesji przynosi duży spadek cen większości akcji notowanych na GPW. WIG20 traci ponad 2 proc. przy sporych obrotach, które w pierwszych 30 minutach notowań wyniosły około 100 mln zł.

Początek środowej sesji przynosi duży spadek cen większości akcji notowanych na GPW. WIG20 traci ponad 2 proc. przy sporych obrotach, które w pierwszych 30 minutach notowań wyniosły około 100 mln zł.

Na taki scenariusz środowych notowań złożyło się szereg negatywnych czynników. Po pierwsze (kolejność przypadkowa), dziś na giełdach azjatyckich doszło do jeszcze większych spadków niż poprzedniego dnia. Nikkei, indeks giełdy w Tokio, zniżkował trzeci kolejny dzień, tym razem o prawie 3 proc. Sesja była krótsza o 20 minut, ponieważ lawina zleceń zablokowała system komputerowy.

Panika na drugiej pod względem wielkości giełdzie świata nie mogła nie odbić się negatywnie na nastrojach inwestorów na naszym kontynencie. Indeksy czołowych giełd Eurolandu notują około 1,5-proc. spadki, do których przyczyniły się też: wtorkowe osłabienie na nowojorskiej giełdzie i wzrost ceny ropy naftowej. Wydarzenia na rynkach zachodnioeuropejskich to drugi przyczynek do dzisiejszego słabego początku na GPW.

Trzecim są wskazówki płynące z analizy technicznej rynku po wczorajszej sesji. Na wykresie WIG20 ukształtowała się świeczka o płaskim korpusie i mniej więcej równych sobie cieniach (tzw. doji). Fakt, że pojawiła się ona po poniedziałkowym białym korpusie teoretycznie oznacza, że bykom brak siły do kontynuacji trendu. Póki co, dziś teoria sprawdza się w praktyce.

Po czwarte, wczorajsze osłabienie kontynuuje dziś złoty. Coraz głośniej mówi się o przyspieszonych wyborach parlamentarnych, co z pewnością nie jest w smak inwestorom zagranicznym obecnym na polskim rynku. Rodzą się obawy o wycofywanie przez nich kapitałów z kraju o zdestabilizowanej scenie politycznej. Inwestorzy niczego tak nie lubią jak niepewności.

Najmocniej w dół rynek ciągnie kurs Telekomunikacji Polskiej, której akcje tracą prawie 3 proc. przy najwyższych obrotach ponad 20 mln zł. Wczorajszy dorobek oddaje kurs Lotosu. Inwestorzy realizują zyski, wczoraj notowania spółki z Wybrzeża ustanowiły historyczny rekord 51,6 zł. Żadna ze spółek WIG20 nie drożeje.

Okazji do zarobku trzeba szukać wśród spółek małej i średniej kapitalizacji. Powodów do narzekań nie mają akcjonariusze Alchemii i Skotanu. Wczoraj wyjaśniło się wreszcie czym w przyszłości będzie zajmować się druga z nich. Rada nadzorcza Alchemii wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów ze Skotanem w sprawie projektu związanego z produkcją biopaliw.

Skotan ma też nowego prezesa, Grzegorza Ślaka, który ostatnio szefował Rafinerii Trzebinia. Spekulacyjną zwyżkę kontynuuje Kompap. Dobrą passę podtrzymuje Elstar Oils, wczoraj spółka poinformowała, że Pekao OFE na początku miesiąca kupił 1700 akcji. Zyski z kilku poprzednich dni zaczęli realizować akcjonariusze Simple i Polleny Ewy. AS

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane