Nestle chce zainwestować 25 mln zł w produkcję lodów

opublikowano: 06-05-2004, 15:06

PAP: Nestle planuje zainwestować 25 mln zł w linię produkcji lodów w swojej fabryce w Namysłowie - poinformował w czwartek dziennikarzy prezes Nestle Polska Luc Dourver.

„Chcemy umacniać naszą pozycję tak w Polsce, jak też na świecie" - powiedział Dourver. Nestle chce też zatrudnić w Namysłowie dodatkowo 50 osób do końca tego roku.

Przedstawiciele firmy szacują, że Nestle Polska ma około 10 proc. udziałów w rynku lodów. Głównym konkurentem Nestle zarówno na rynku polskim, jak i światowym jest koncern Unilever (marka Algida), a głównym konkurentem lokalnym jest Koral.

Jak poinformował Dourver na czwartkowej konferencji, koncern zainwestował 33 mln zł w fabrykę lodów w Namysłowie, odkąd kupił ją od Schoellera. Według prezesa, jest to najnowocześniejsza linia produkcyjna na świecie. Od kwietnia 2003 r. zatrudnienie w fabryce wzrosło o 11 proc.

Nestle ma też w Namysłowie ośrodek badawczo-rozwojowy, dzięki czemu dwie trzecie wprowadzanych na rynek lodów to produkty nowe lub zmienione.

Lody z Namysłowa są sprzedawane w 14 krajach, m.in. w Niemczech, Czechach, Danii, Hiszpanii i Portugalii. W 2004 r. eksport ma stanowić 15 proc. sprzedaży.

Nestle ma ogółem 35 fabryk lodów na świecie i sprzedaje je w 60 krajach. W 2003 r. Nestle miał 16 proc. udziałów w rynku lodów na świecie, 17 proc. miał Unilever, a 56 proc. - pozostali producenci.

Koncern Nestle rozpoczął działalność na rynku polskim w 1993 r., wprowadzając kawę Nescafe. W 1994 r. przejął fabrykę słodyczy Goplana i fabrykę płatków w Toruniu. Do niego należy marka Winiary i Nałęczowianka.

Nestle ma w Polsce 9 zakładów produkcyjnych i zatrudnia 4 tys. osób. wartość sprzedaży przekracza 2,2 mld zł rocznie. W ciągu 10 lat działalności w Polsce koncern Nestle zainwestował w naszym kraju 400 mln dolarów.

Nestle Polska osiągnął w 2003 roku zysk netto w wysokości 34 mln zł.

"W tym roku spodziewam się przynajmniej 5-procentowego wzrostu obrotów w Polsce. Jeśli chodzi o zysk, to nasz wynik powinien być na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego" - powiedział Dourver.

W 2003 r. zysk koncernu na świecie wyniósł 6,2 mld franków szwajcarskich, a sprzedaż - 88 mld franków szwajcarskich. Koncern zatrudnia na świecie 250 tys. osób. Nestle istnieje od 1937 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nestle chce zainwestować 25 mln zł w produkcję lodów