Nestle powiększyło swoje zakłady na Węgrzech

PAP
opublikowano: 10-11-2017, 21:30
aktualizacja: 10-11-2017, 21:41

Spółka Nestle Hungaria powiększyła swój zakład w mieście Buek na zachodzie Węgier kosztem 20 mld forintów (64 mln euro), dzięki czemu stał się on jednym z największych ośrodków produkcji żywności dla zwierząt w Europie – poinformował minister gospodarki Mihaly Varga.

Inaugurując w piątek halę produkcyjną o powierzchni 5 tys. m kw., Varga zaznaczył, że inwestycja jest korzystna pod wieloma względami: nie tylko zwiększa stabilność i wzmacnia węgiersko-szwajcarskie kontakty gospodarcze, ale też prawie 2 tys. węgierskich dostawców uzyskuje dzięki niej więcej możliwości.

Varga podkreślił, że w pierwszej połowie bieżącego roku zainwestowano na Węgrzech rekordową sumę 2,5 bln forintów (8 mld euro), co oznacza wzrost o 25 proc. w stosunku do pierwszego półrocza poprzedniego roku.

Według niego, biorąc pod uwagę wzrost gospodarczy na Węgrzech, jest szansa, że trend ten będzie się utrzymywał. Komisja Europejska szacuje, że wzrost gospodarczy na Węgrzech wyniesie w tym roku 3,7 proc., a w przyszłym 3,6 proc.

Dyrektor fabryki Kai Herzke powiedział, że Nestle w ciągu ostatnich 10 lat kupiło od węgierskich gospodarzy ponad 900 tys. ton zboża, a 60 proc. surowców rolnych wykorzystywanych w zakładzie w Buek pochodzi z Węgier.

90 proc. karmy dla zwierząt produkowanej w tym zakładzie idzie na eksport. Fabryka zatrudnia 900 osób.

Nestle Hungaria, która jest spółką córką Nestle, od powstania w 1991 r. zainwestowała na Węgrzech już ponad 100 mld forintów (321 mln euro). Firma stale poszerza swój asortyment, m.in. o czekoladę, napoje instant, płatki zbożowe czy właśnie karmę dla zwierząt. Zakład w Szerencs (północno-wschodnie Węgry) produkuje kakao i kawę, a w Diosgyoer (północno-wschodnie Węgry) puste w środku figurki czekoladowe.

Przychód netto Nestle Hungaria wyniósł w zeszłym roku ponad 125 mld forintów (400 mln euro). Firma wyprodukowała w 2016 r. na Węgrzech ponad 230 tys. ton towarów, z czego blisko 90 tys. ton było przeznaczone na eksport.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane