Netia domaga się od Skarbu Państwa zwrotu 276 mln zł

opublikowano: 21-08-2001, 17:41

Notowany na GPW operator telekomunikacyjny Netia żąda od Skarbu Państwa zwrotu ponad 276 mln zł za koncesję na świadczenie telekomunikacyjnych usług międzystrefowych oraz rekompensaty z tytułu utraconych korzyści - poinformowała we wtorek rzeczniczka Netii Jolanta Ciesielska.

Kwota ta stanowi w opinii Netii równowartość utraconych korzyści od czasu wykupienia koncesji do uruchomienia działalności. Za koncesję na świadczenie telekomunikacyjnych usług międzystrefowych Netia zapłaciła 24 mln euro (ok. 93 mln zł), natomiast kwota 183 mln zł ma być rekompensatą za utracone korzyści.

Netia wykupiła koncesję w maju 2000 r., podczas gdy świadczenie usług międzystrefowych umożliwiono jej dopiero na początku sierpnia 2001 r. Rzeczniczka Netii zwróciła uwagę, że od 2002 r. każdy operator będzie mógł świadczyć usługi międzystrefowe po wykupieniu zezwolenia za 2,5 tys. euro.

Ponieważ wniosek dotyczący zwrotu pieniędzy za koncesję nie doczekał się odpowiedzi ze strony rządu, spółka złożyła do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę na bezczynność ministrów i szefów zlikwidowanego resortu łączności i resortu gospodarki oraz prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji. Skarga dotyczy w szczególności zamiany koncesji na zezwolenia, zwrotu opłaty koncesyjnej na świadczenie usług międzystrefowych przez spółkę Netia 1 oraz odszkodowania za utracone korzyści, wynikające z opóźnienia w uruchomieniu tych usług.

W ostatnich tygodniach akcje Netii przeżywały bardzo mocne wahania. Spólka ma powazne problemy z płynnością i potrzebuje źródeł finansowania. Wzrost zainteresowania Netią spowodowały zapowiedzi głównego akcjonariusza tej spółki - Telii. Szwedzki inwestor strategiczny nadal uważa, że Netia jest perspektywiczną i atrakcyjną inwestycją. Jednak przedstawiciele Telii uchylili się od deklaracji dalszego finansowania działalności firmy, operującej na polskim rynku telefonii stacjonarnej. Na przyszły rok Netia potrzebuje 350 mln zł. Jeżeli telekom pozyska środki od swojego skandynawskiego inwestora i partnerów finansowych, jej akcje mogą przynieść wysokie zyski.

Szansą dla spółki może stać się wprowadzenie usługi połączeń międzymiastowych i pozyskanie finansowania pomostowego.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Netia domaga się od Skarbu Państwa zwrotu 276 mln zł