Netia ostatecznie wyjdzie na plus

Katarzyna Latek
opublikowano: 06-02-2008, 00:00

Novator wierzy w Play i w Netię, ale po rozwodzie. Zanim wycofa się z Play, może jeszcze wypromować operatora za granicą.

Novator wierzy w Play i w Netię, ale po rozwodzie. Zanim wycofa się z Play, może jeszcze wypromować operatora za granicą.

Netia podpisała niedawno list intencyjny w sprawie sprzedaży posiadanego pakietu 23,4 proc. udziałów w P4 za 130 mln EUR (460 mln zł). Kupią go pozostali akcjonariusze, czyli fundusze Novator i Tollerton.

— Kiedy Netia obejmowała udziały w P4, uważaliśmy, że powiązania między biznesem mobilnym i stacjonarnym mogą przynieść dużo korzyści. Ten model jednak się nie sprawdził — mówi Constantine Gonticas, partner zarządzający funduszu Novator.

Sprzedaż później

Jakie są plany funduszu wobec Play?

— Jesteśmy inwestorem finansowym, więc różne sposoby wyjścia z inwestycji wchodzą w grę — sprzedaż udziałów, fuzja, rynek publiczny. Nastąpi to jednak w momencie, kiedy spółka będzie dojrzała — mówi szef Novatora.

Na razie Play ma przed sobą wiele wyzwań. W tym roku będzie to kontynuacja pozyskiwania klientów, dalsza budowa sieci 3G oraz rozwój oferty dla sektora biznesowego pod własnym brandem Play. Udziałowcy Play nie wykluczają też, że w przyszłości wprowadzą markę na rynki zagraniczne. Zarejestrowali już markę w kilku krajach. Na razie jednak to tylko możliwość, a nie konkretne plany.

Planowane podwyższenie kapitału w P4 zostanie przeznaczone przede wszystkim na marketing i subsydiowanie telefonów (co jest niezbędne przy tak ostrej konkurencji), a część na budowę sieci 3G. Play konkuruje przede wszystkim z Orange, Erą i Plusem. Nie obawia się wchodzących w tym roku projektów MVNO.

— W całej Europie można wyliczyć dosłownie kilku wirtualnych operatorów, którzy odnieśli sukces — mówi Constantine Gonticas.

Gracze nie doceniali Play

Netia podawała, że jednym z powodów, dla których zdecydowała się na sprzedaż pakietu P4, było planowane podwyższenie kapitału operatora komórkowego.

— Zarząd Netii postanowił skoncentrować się na głównej działalności, czyli internecie szerokopasmowym. Z punktu widzenia akcjonariuszy taka strategia rozwoju biznesu jest słuszna — mówi Constantine Gonticas.

Dodaje, że Novator jest długoterminowym inwestorem Netii i nie martwi się o brak dodatniego wyniku finansowego.

— Widzę duże perspektywy przed rynkiem szerokopasmowym. Moim zdaniem, do 2012 roku każde gospodarstwo domowe w Europie będzie miało szerokopasmowe połączenie w dowolnej technologii. Jeśli spółka jest dobra, ma plan, a rynek się rozwija, to w średnim terminie ma tylko jedno wyjście — muszą pójść za tym dobre wyniki finansowe — uważa Constantine Gonticas.

Dodaje, że Netia jest niedowartościowana na giełdzie, jeśli porówna się jej wskaźniki z innymi operatorami.

— Inwestorzy zwracali uwagę głównie na koszty i ryzyko związane z P4, zamiast patrzeć na jego potencjał — mówi szef Novatora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane