Netia otrzymała odpuszczenie

Marek Knitter, Agnieszka Berger
opublikowano: 30-12-2003, 00:00

Operator doczekał się umorzenia zobowiązań koncesyjnych przekraczających 440 mln zł. A to pozwoli na uwolnienie rezerw.

Kolejny teleoperator może odetchnąć z ulgą. Netia poinformowała, że jej trzy spółki zależne otrzymały decyzje ministra infrastruktury w sprawie umorzenia zobowiązań z tytułu koncesji na świadczenie lokalnych usług telekomunikacyjnych (91,38 mln EUR) oraz opłat prolongacyjnych (15,79 mln zł).

Maklerzy zacierają ręce

Resort zgodził się umorzyć płatności w zamian za inwestycje dokonane w infrastrukturę w latach 2001-02. Dzięki temu Netia umorzy te kwoty w bilansie. Ponadto po stronie aktywów odpisze sobie około 180 mln zł z tytułu całkowitego umorzenia koncesji. Obie operacje dadzą operatorowi łącznie ponad 200 mln zł papierowego zysku.

— To bardzo dobra informacja dla spółki i inwestorów. Umorzenie opłat wpłynie nie tylko na poprawę wyników finansowych całej spółki w IV kwartale, ale również pozytywnie odbije się to na wycenie akcji na giełdzie — mówi Mirosław Saj, makler DM Banku Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Przetarty szlak

Jako pierwsza — spośród alternatywnych operatorów stacjonarnych — umorzenia opłat z tytułu koncesji doczekała się dolnośląska Telefonia Dialog. Łączna kwota wyniosła w tym wypadku ponad 569 mln zł. Jeszcze jeden duży teleoperator —należący do Elektrimu Telekomunikacji El-Net — ma szansę na taki zabieg. Spółka liczy na umorzenie zobowiązań sięgających 23 mln EUR (107 mln zł). Jednak — na razie — firma nie może się wylegitymować inwestycjami na pokrycie tej kwoty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter, Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Netia otrzymała odpuszczenie