Netia podzieli ponad 160 mln zł zysku

Agnieszka Berger
opublikowano: 03-03-2005, 00:00

Decyzja operatora oznacza nie tyle rezygnację z przejęć, ale brak ich możliwości. Według analityków, wypłata zysku to rozsądne posunięcie.

Netia, alternatywny operator telefonii stacjonarnej, zapowiedziała wczoraj, że 163 mln zł z ubiegłorocznego zysku przeznaczy na wypłatę dywidendy, a także wykup akcji i warrantów. W listopadzie ubiegłego roku Wojciech Mądalski, prezes Netii, zapowiadał takie posunięcie, o ile operatorowi nie uda się zrealizować planów w zakresie konsolidacji rynku telekomunikacyjnego. Konkretnie Netia liczyła na przejęcie kontrolowanej przez KGHM Telefonii Dialog i Exatela należącego do Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Duże nadzieje spółka wiązała również z przetargiem na ostatnie wolne częstotliwości dla telefonii komórkowej. Czy decyzja o wypłacie zysku oznacza, że Netia się poddała?

— Z pewnością nie. Jednak decyzja zarządu jest całkowicie racjonalna w świetle braku możliwości realizacji planów akwizycyjnych. Trudno się dziwić, że ze strony akcjonariuszy pojawiła się presja, by wypłacić gotówkę. Jeśli mimo wszystko w ciągu roku pojawi się szansa zakupu Dialogu, Netia jest w stanie wygenerować wystarczające środki. Do dyspozycji będzie miała 150 mln zł gotówki. Na kolejne 450 mln zł może się zadłużyć — uważa Krzysztof Kaczmarczyk, analityk Deutsche Banku (DB).

Brakiem możliwości akwizycyjnych tłumaczy też deczyję Netii Michał Marczak z DI BRE. Nie wierzy on również, że operator będzie potrzebował środków na zakup częstotliwości komórkowych.

— Po prostu nie wierzę, że przetarg wyłoni czwartego operatora — dodaje Michał Marczak.

Dlaczego w takim razie komunikatowi Netii o podziale zysku, pozytywnie interpretowanemu przez analityków, towarzyszył ponad 5-proc. spadek kursu?

Analityk DI BRE uważa, że spółka popłynęła wczoraj z prądem, który był niekorzystny dla całej giełdy. Krzysztof Kaczmarczyk dodaje do tego jeszcze słabe wyniki operatora.

— Zysk netto wykreowany dzięki odroczonym podatkom. Do tego gorsze od oczekiwanych przychody, wynik na sprzedaży i operacyjny. Niestety, Netii dotyka ten sam niekorzystny trend w telefonii stacjonarnej, który widoczny jest w Telekomunikacji Polskiej — komentuje analityk DB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Netia podzieli ponad 160 mln zł zysku