Netrisk w rękach Grupy MCI

LUS
opublikowano: 29-12-2017, 17:23

Kupując za 56,5 mln EUR węgierskiego lidera rynku insurtech, fundusz MCI w imponujący sposób zamknął rok i umocnił swoją pozycję w regionie. Netrisk ma być platformą do podbicia innych rynków.

Ostatnia w 2017 r. inwestycja zrealizowana przez MCI.EuroVentures, dzięki przejęciu wiodącego na Węgrzech brokera ubezpieczeniowego działającego w kanale online, pozwoliła grupie na poszerzenie działalności inwestycyjnej o kolejny kraj Europy Środkowo-Wschodniej. Transakcja była współfinansowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego i fundusz zarządzany przez Mezzanine Management. Ten ostatni, objął także mniejszościowy pakiet udziałów w Netrisku.

Krzysztof Konopiński
Zobacz więcej

Krzysztof Konopiński fot. ARC

Lider ubezpieczeń online 

Netrisk jest najbardziej rozpoznawalnym brokerem ubezpieczeniowym na Węgrzech. Choć na początku swojej działalności spółka skupiała się przede wszystkim na ubezpieczeniach komunikacyjnych OC, dziś jest liderem rynku dystrybucji także innych produktów ubezpieczeniowych (m.in. AC, ubezpieczenia podróżne oraz nieruchomości).

Spółka stworzyła także własną porównywarkę produktów finansowych i telekomunikacyjnych, obecnie największą na Węgrzech.

Firma posiada około 30 proc. węgierskiego rynku ubezpieczeń osobowych i majątkowych online. Jest liderem internetowego sektora, który stanowi około 20 proc. z wycenionej na 1,5 mld EUR branży węgierskich ubezpieczeń innych niż na życie. Jak podkreślają przedstawiciele MCI, broker ma potencjał do dalszego dynamicznego wzrostu i może zostać również liderem w regionie.

W ostatnich czterech latach, PKB Węgier rósł średnio o ponad 3 proc. rocznie, a prognozy nadal są optymistyczne. Ten czwarty pod względem populacji rynek w regionie, ma relatywnie niski poziom udziału wydatków na ubezpieczenia inne niż na życie w stosunku do wartości produktu krajowego brutto.

Netrisk jest wiodącym brokerem ubezpieczeniowym w kanale online w modelu one-stop-shop, z potencjałem do dalszego dynamicznego wzrostu. Jego dominująca pozycja rynkowa pozwoli nam zbudować wiodącego gracza regionalnego, przy jednoczesny wzroście organicznym w macierzystym kraju. Węgierski rynek ubezpieczeniowy wciąż ma duży potencjał wzrostowy, jak również konsolidacyjny (w tym w formule assets acquisition), a już na etapie przygotowań do tej inwestycji, zidentyfikowaliśmy interesujące cele do przejęcia w regionie   – podkreśla Krzysztof Konopiński, partner w MCI odpowiedzialny za transakcję.

Ambitne plany i realny cel

Porównując rynek węgierskich ubezpieczeń do rynków regionu Europy Środkowo- Wschodniej, a nawet zachodnich, okazuje się, że w internetowym sektorze ubezpieczeniowym kraj ten ma wiele do zaoferowania.

- Węgry są pod względem dystrybucji ubezpieczeń w kanale online jednym z najbardziej rozwiniętych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej i równie dobrze prezentuje się na tle krajów zachodnich. Dzięki połączeniu 18 lat doświadczeń MCI w budowaniu biznesów online i silnego zarządu Netriska, z którym nadal będziemy współpracować, mamy realne szanse na zbudowanie regionalnego lidera segmentu ubezpieczeń – dodaje Łukasz Wierdak, partner inwestycyjny, odpowiedzialny za inwestycje w segmencie fintech w Grupie MCI.

- Wykorzystując nasze dotychczasowe doświadczenia w skalowaniu biznesów internetowych, będziemy poprawiać zasięg, statystyki odwiedzin i konwersji serwisu. Ponadto planujemy poszerzenie oferty o kolejne produkty ubezpieczeniowe, bankowe i komunikacyjne – wylicza Krzysztof Konopiński.

W związku z planowaną implementacją PSD2 Fundusz chce zaoferować dodatkowe usługi  klientom spółki. Platforma Netrisk miałaby stać się centrum zarządzania wszystkimi posiadanymi przez nich produktami finansowymi. 

Zgodnie ze strategią

Fundusz MCI.EuroVentures lokuje aktywa w średniej wielkości spółki m.in. z branż takich jak media, telekomunikacja, e-commerce, transport i logistyka, usługi B2B oraz software. Geograficznie inwestycje skoncentrowane są na regionie Europy Środkowo-Wschodniej. 

- Koncentrujemy się na kupowaniu spółek, w których mamy kontrolę i możemy decydować o ich dalszym rozwoju. Interesują nas podmioty, które mają potencjał digitalizacji tradycyjnego modelu, na bazie którego działają lub kwestię cyfrowej transformacji mają już za sobą, ale potrzebują naszego wsparcia w skalowaniu biznesu – zaznacza Łukasz Wierdak.

Oprócz dojrzałości spółek związanych z gospodarką cyfrową, ugruntowanej pozycji na rynku i wartości EBITDA na poziomie 2-25 mln EUR, równie ważnym kryterium okazuje się potencjał danego podmiotu do objęcia pozycji regionalnego lidera. Netrisk, który ma na to spore szanse, jest drugim po mfind internetowym brokerem MCI i jedną z siedmiu spółek z segmentu rozwiązań technologicznych w finansach i ubezpieczeniach, znajdującym się w portfelach funduszy grupy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: LUS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ubezpieczenia / Netrisk w rękach Grupy MCI