Czytasz dzięki

Neuca wypłaci 10,2 mln zł

AT
opublikowano: 23-03-2011, 00:00

Hurtownik leków z Torunia chce zaistnieć na rynku producentów leków. Dla wysokich marż.

Hurtownik leków z Torunia chce zaistnieć na rynku producentów leków. Dla wysokich marż.

Lider hurtu farmaceutycznego-grupa Neuca (d. Torfarm) chce rozwijać produkcję farmaceutyków. W tym roku wprowadzi ich na rynek ponad 10, m.in. suplementy diety i specyfiki na receptę. Neuca chce również produkować leki generyczne.

— To strategiczny kierunek. W zeszłym roku przychody w tym segmencie przekroczyły 8 mln zł. Sprzedaż rośnie o kilkadziesiąt procent rocznie i w przyszłości przełoży się na zwiększenie rentowności całej grupy — mówi Piotr Sucharski, prezes spółki.

To intratny biznes, bo marże na sprzedaży są kilkakrotnie wyższe niż na rynku hurtowym. W tym roku Neuca będzie szukać dalszych oszczędności. Planuje m. in. centralizację logistyki, w tym zmniejszenie liczby magazynów do 22 z 29 oraz uruchomienie magazynu centralnego w Poznaniu (II kw. 2011 r.).

Mimo poprawy marży brutto ze sprzedaży (8,4 proc.) Neuce nie udało się zrealizować ubiegłorocznych prognoz. Przychody urosły o 9 proc., do 6,1 mld zł.

— Rynek był dość trudny, a my świadomie rezygnowaliśmy ze sprzedaży, która nie przynosiła satysfakcjonującej marży. Ograniczyliśmy ją m. in. w przedhurcie o 110 mln zł — komentuje Piotr Sucharski.

Zysk netto grupy wyniósł 37 mln zł (-3,2 proc. r/r).

Według Marka Czachora, analityka Erste Banku, wyniki są zgodne z oczekiwaniami.

— Spółka realizuje obietnice, co widać między innymi po rosnącej rentowności operacyjnej (+0,7 pkt proc.). Prognozy na 2011 r. (6,4 mld zł przychodów, 100 mln zł EBITDA i 44 mln zł zysku netto) są osiągalne — mówi Marek Czachor.

Zarząd zarekomendował przekazanie inwestorom 10,2 mln zł, czyli 2,3 zł na akcję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane