Neumann Kaffee Gruppe: popyt na kawę nie wzrośnie w tym sezonie

opublikowano: 23-04-2021, 19:15

Wprowadzone na przełomie i początku roku restrykcje w Europie i USA spowolnią odbudowę globalnej konsumpcji kawy, bo klienci nie wrócą jeszcze przez jakiś czas do restauracji i kawiarni, twierdzi Neumann Kaffee Gruppe, największy na świecie handlarz kawą.

Ana Wilks, szefowa działu badań spółki z Hamburga powiedziała, że nie spodziewa się wzrostu globalnego popytu na kawę w sezonie kończącym się we wrześniu. W grudniu firma, która rocznie pośredniczy w sprzedaży ok. 15 mln worków kawy o wadze 60 kg każdy, prognozowała wzrost popytu o 0,9 proc.

Fot. Alexas_Fotos/Pixabay
Fot. Alexas_Fotos/Pixabay

- Nie widzimy dużej szansy na odbudowę globalnego popytu na kawę w sezonie 2020-2021, szczególnie po powrocie restrykcji w Europie – powiedziała Wilks. – Nawet kiedy popyt zacznie wracać wraz ze znoszeniem restrykcji, potrwa trochę zanim będzie to widoczne w przepływach na rynku – dodała.

Neumann szacował spadek popytu spowodowany przez pandemię na 1,5 proc. w ostatnim sezonie. Przed nią prognozował wzrost konsumpcji wynoszący 0,5 proc.

W następnym sezonie 2021-2022 na globalnym rynku kawy będzie deficyt spowodowany przez niskie zbiory wynikające z problemów pogodowych w Brazylii. Neumann szacuje go obecnie na 9 mln worków, jeśli popyt wzrośnie o 2 proc. Wilks zaznaczyła, że jeśli wzrośnie o 2,5 proc. deficyt może sięgnąć nawet 13 mln worków. Jeśli nie będzie znów rósł, wyniesie 6 mln worków. W obecnym sezonie jest nadpodaż kawy wynosząca 6,9 mln worków.

- Popyt zawsze był najbardziej przewidywalny, najbardziej stabilny i najłatwiejszy w bilansie popytu i podaży – powiedziała Wilks. – Dziś to niewiadoma, która może być bardzo zróżnicowana – dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane