Czytasz dzięki

Neuromodulacja zahamuje afazję. Pomysłodawcy walczą o 1 mln USD

opublikowano: 05-04-2018, 19:45

Firma Neuro Device wygrała krajową edycją programu Chivas Venture, promującego nowe technologie, które mogłyby pomóc w rozwiązaniu globalnych problemów społecznych. Do konkursu zgłosiła prototyp urządzenia rehabilitacyjnego dla osób cierpiących na zaburzenia mowy po doznanym udarze mózgu.

Z afazją, czyli utratą zdolności mowy, zmaga się aż 21-38 proc. osób, które doznały udaru mózgu, w skali naszego kraju oznacza to nawet 28 tys. pacjentów. Na świecie z afazją żyje 1 na 250 osób. Standardowy proces ich leczenia bazuje głównie na pracy z logopedą. Polska spółka Neuro Device, jak zapewniają jej przedstawiciele, znalazła sposób skrócenia czasu rehabilitacji i zwiększenia trwałości jej efektów. Korzysta z  osiągnięć technologicznych i neurmodulacji, czyli stymulacji odpowiednich obszarów mózgu, odpowiadających za zanik czynności mowy, impulsami elektrycznymi. 

– Nasze rozwiązanie bazuje na neuromodulacji, czyli stymulacji odpowiednich obszarów mózgu impulsami elektrycznymi (w przypadku afazji są to obszary odpowiedzialne za mowę), dzięki czemu utrwalają się w nim prawidłowe procesy lub tworzone są alternatywne ośrodki i połączenia w mózgu. To bezpieczna i bezinwazyjna metoda, która znacznie usprawnia terapię i pomaga pacjentowi w krótszym czasie wrócić do normalnego życia – tłumaczy Paweł Soluch, prezes Neuro Device, zwycięzca polskiej edycji Chivas Venture 2018
Zobacz więcej

– Nasze rozwiązanie bazuje na neuromodulacji, czyli stymulacji odpowiednich obszarów mózgu impulsami elektrycznymi (w przypadku afazji są to obszary odpowiedzialne za mowę), dzięki czemu utrwalają się w nim prawidłowe procesy lub tworzone są alternatywne ośrodki i połączenia w mózgu. To bezpieczna i bezinwazyjna metoda, która znacznie usprawnia terapię i pomaga pacjentowi w krótszym czasie wrócić do normalnego życia – tłumaczy Paweł Soluch, prezes Neuro Device, zwycięzca polskiej edycji Chivas Venture 2018 ARC

- Dzięki temu utrwalają się prawidłowe procesy lub tworzone są alternatywne ośrodki i połączenia w mózgu. To bezpieczna i bezinwazyjna metoda, która znacznie usprawnia terapię i pomaga pacjentowi w krótszym czasie wrócić do normalnego życia – twierdzi Paweł Soluch, prezes Neuro Device.

Firma posiada na razie prototyp urządzenia, z którego w przyszłość pacjenci mogliby korzystać samodzielnie, uzupełniając specjalistyczną terapię w warunkach domowych. Przygotowanie gotowego do komercjalizacji produktu wymaga dodatkowego finansowania. 

Szansą na jego zdobycie jest udział firmy w konkursie Chivas Venture, w którym do wygrania jest 1 mln USD. Spółka zwyciężyła w trzeciej polskiej edycji, a przed nią pierwszy etap finałowych zmagań – tura  głosowań internetowych i walka o 50 tys. USD. Najlepsi wezmą udział w głównych prezentacjach organizowanych w Amsterdamie.  Wcześniej w konkursie udział brały Migam i Nexbio, start-upom nie udało się jednak przebić przez międzynarodową konkurencją. 

Neuro Device na co dzień pracuje nad nowymi rozwiązaniami z zakresu badań naukowych, diagnostyki i terapii układu nerwowego, korzysta przy tym ze wsparcia zagranicznych instytutów i specjalistów. Zaprojektowała i wykonała m.in. stymulator kory somatosensorycznej (tactile stimulator). W jej portfolio znajduje się również autorski olfaktometr wykorzystywany do pomiarów reakcji na bodźce zapachowe, kamerę MR ułatwiającą przeprowadzanie badań rezonansem magnetycznym oraz stymulator tES do terapii w zakresie psychiatrii i neurologii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane