NewConnect świętuje trzecie urodziny

Kamil Zatoński
opublikowano: 30-08-2010, 00:00

Pięć spółek, kilkusetprocentowe wzrosty notowań i łączne obroty na poziomie 34 mln zł — tak dokładnie trzy lata temu wyglądała pierwsza sesja na NewConnect.

Pionierami alternatywnego rynku były na nim wciąż notowane spółki Digital Avenue, S4E, Virtual Vision (jej notowania rosły przez moment nawet o 675 proc.), ViaGuara i Wrocławski Dom Maklerski.

— Oddajemy przedsiębiorcom i inwestorom nowy rynek akcji Giełdy Papierów Wartościowych. NewConnect to nowy, efektywny sposób przejścia od fazy pomysłu, koncepcji, odkrycia, innowacji do fazy realnego biznesu. To także nowa jakość inwestowania, to rynek dla inwestorów, którzy wiedzą, czym jest ryzyko — mówił przed trzema laty Ludwik Sobolewski, prezes warszawskiej giełdy.

Dziś oprócz tzw. start-upów na małą giełdę wchodzą też spółki już dojrzałe, a sporą grupę stanowią rozmaite firmy inwestycyjne, które zresztą wysyłają seryjnie na NewConnect swoje spółki portfelowe. Pod względem liczby debiutów alternatywny rynek jest zresztą w ścisłej europejskiej czołówce: od początku tego roku giełdową premierę zaliczyły 52 spółki. Tylko przez ostatnie trzy miesiące debiutów było aż 30, a liczba spółek, które czekają w kolejce, pozwala przewidywać, że licznik debiutów może dojść w tym roku do setki. Zwiększyłoby to liczbę notowanych firm do około 200. Obecnie jest ich 155, a średnia kapitalizacja spółki wynosi nieco ponad 20 mln zł.

Wyzwaniem wciąż pozostaje niewielka płynność obrotu: w lipcu przeciętna wartość handlu na sesję wynosiła zaledwie 7,7 mln zł. Na jedną spółkę przypadało więc średnio 50 tys. zł. Nawet wyodrębnienie segmentu liderów rynku (NC Lead) spełniających szereg wyśrubowanych kryteriów dotyczących także płynności niewiele zmieniło. Alternatywny rynek nie stał się też na razie obszarem, na którym inwestorzy instytucjonalni aktywnie łowią perełki. Zdarzają się co prawda pojedyncze wejścia dużych i znanych graczy (jak Enterprise Investors w EuroTax.pl, BBI Capital w Call2Action, Avallon MBO w Organic Farma Zdrowia), ale TFI wciąż omijają NC z daleka. Według wyliczeń GPW, w pierwszym półroczu inwestorzy instytucjonalni zawarli zaledwie 7 proc. transakcji na małej giełdzie. Handel zdominowali drobni inwestorzy (92 proc.) i to się w najbliższym czasie raczej nie zmieni.

46%

O tyle w porównaniu ze stanem wyjściowym sprzed trzech lat spadła wartość NCIndex.

Wydarzenia minionego tygodnia

GPW odmówiła dopuszczenia do obrotu akcji spółki Geo Capital. Tłumaczy to tym, żeplany spółki nie opierały się na realnych podstawach, a niewielka wartość akcji, którymi można byłoby handlować, powodowałaby zagrożenie dla bezpieczeństwa obrotu.

- Najbliższe walne zgromadzenie spółki GPF Causa zajmie się operacją odwrotnego splitu. Klasycznego splitu spółka dokonała niedawno, bo w kwietniu tego roku.

- Pharmena sfinalizowała przejęcie amerykańskiej spółki Cortria. Do jej rozwoju potrzebny jest kapitał, którego dostarczy partner strategiczny, lub emisja akcji.

- HMSG finalizuje rozmowy o przejęcia portalu społecznościowego, który ma 0,5 mln użytkowników.

- Ruch Chorzów jest bliski sprzedaży drugiego najlepszego swojego gracza Macieja Sadloka. Według nieoficjalnych informacji klub miałby zainkasować za piłkarza 3 mln zł. Niedawno otrzymał 1 mln EUR. za napastnika Artura Sobiecha.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu