NewConnect wskoczył na wysokie obroty

Kamil Zatoński
opublikowano: 04-10-2010, 00:00

Rynek, od którego wielu inwestorów odstraszały śladowe obroty, znacząco się zmienił w ostatnich

We wrześniu wartość obrotu akcjami spółek z alternatywnego rynku wyniosła 467 mln zł. To rekord wszech czasów

Rynek, od którego wielu inwestorów odstraszały śladowe obroty, znacząco się zmienił w ostatnich

tygodniach. Oby na dłużej.

Niewiele zabrakło, by we wrześniu wartość handlu na NewConnect przekroczyła 0,5 mld zł. Ale i tak 467 mln zł okazało się zdecydowanie najlepszym wynikiem w historii. Dla porównania —w sierpniu obroty wyniosły niespełna 250 mln zł, a średnia z pierwszych ośmiu miesięcy wyniosła 220 mln zł. Rekordowa okazała się też sesja z 20 września. Z rąk do rąk przeszły wtedy akcje o wartości blisko 49 mln zł. Do tej pory najlepsza — z wynikiem 34,2 mln zł — była premierowa sesja dla całego rynku (30 sierpnia 2007 r.).

200 proc. w miesiąc

Gigantyczne (jak na NewConnect) obroty to przede wszystkim zasługa wzmożonego zainteresowania akcjami Nicolas Games. Zwyżce notowań spółki o blisko 190 proc. (najlepszy wynik we wrześniu) często towarzyszyły sesyjne obroty po kilkanaście mln zł. Pod koniec września firma przedstawiła sporą część sztandarowej gry "Afterfall: InSanity". Ma być ukończona w I kwartale przyszłego roku.

Tomasz Majka, prezes Nicolas Games, oczekuje, że w ciągu dwóch lat sprzeda się 1 mln kopii. Według szacunków "PB" może to przynieść spółce 3-5 mln EUR (12-20 mln zł) przychodów. Koszty samej produkcji — bez promocji — pochłonęły 6 mln zł. Tymczasem wartość rynkowa Nicolas Games to około 25 mln zł. Wkrótce się zmieni, gdy do obrotu wejdą akcje serii G i H. W sumie to aż 32 mln sztuk — jedna czwarta podwyższonego kapitału.

Pod względem skali wzrostu kursu Nicolas Games o włos wyprzedził Maximusa. Za wystrzałem kursu tej firmy stał Mariusz Patrowicz. Pośrednio kontrolowany przez inwestora Fon Ecology kupił za około 500 tys. zł 20-procentowy pakiet akcji spółki, która zajmuje się handlem materiałami budowlanymi. Ma to być typowa inwestycja finansowa, bo Fon Ecology to podmiot, który planuje zaistnieć na rynku energii odnawialnej.

Na przeciwnym biegunie do Nicolas Games i Maximusa znalazły się akcje East Pictures, lidera wakacyjnej hossy. W lipcu i sierpniu kurs spółki wzrósł o 190 proc. Korekta, jaka nadeszła w ostatnich tygodniach, była nie mniej dynamiczna (-53 proc.).

Dziewięć debiutów

W ubiegłym miesiącu małej giełdzie nie udało się natomiast poprawić rekordu debiutów z lipca (11). Na rynku pojawiło się tym razem 9 spółek. To Magnifico (agencja PR), Apolonia Medical (dystrybutor mebli do gabinetów stomatologicznych), Wierzyciel (udziela pożyczek gotówkowych), Momo (buduje stacje paliw na Mazowszu), Emmerson (pośrednik na rynku nieruchomości), Dr Kendy (dystrybutor cukierków), Tro Media (e-biznes), CWPE (doradztwo) i EGB Investments (obrót wierzytelnościami). Ta ostatnia była jednocześnie 61., która w tym roku weszła na NewConnect. Tym samym wyrównano rekord debiutów z całego 2008 r. Poprawiono go już w piątek, kiedy do obrotu weszły akcje Poltronika.

NC Lead po nowemu

GPW dokonała okresowych zmian w składzie segmentu NewConnect Lead. Wyróżnia on spółki charakteryzujące się m.in. wysoką kapitalizacją, dobrą płynnością obrotu akcjami i prawidłowym wykonywaniem obowiązków informacyjnych. W porównaniu z poprzednim zestawieniem doszło do pięciu roszad. Do portfela włączono BGS Energy Plus, GoAdvisers, Grupę PSW, Orła i Telestradę. Usunięto natomiast walory IQ

Partners, Inteliwisu, Krynickiego Recyklingu, PTI i T2Investu.

W NC Lead są nadal Grupa ADV, Aton-HT, Euroimplant,

Pharmena, Proton Energy, Quercus TFI i Read Gene.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy