Newex poniżej oczekiwań

Kozmana Magda
10-01-2001, 00:00

Newex poniżej oczekiwań

Newex — nowa giełda dla spółek z Europy Środkowej i Wschodniej — okazał się dużym niewypałem. Jego zarząd musi szybko znaleźć sposób na powiększenie grona notowanych spółek i ściągnięcie nowych inwestorów.

Newex, czyli New Europe Exchange z siedzibą w Wiedniu, nie spotkała się z zainteresowaniem inwestorów i spółek z Europy Środkowej i Wschodniej. Deutsche Boerse i Wiener Boerse uruchomiły nowy parkiet 3 listopada 2000 roku, a już pojawiły się spekulacje, że myślą o jego zamknięciu.

Pełzające obroty

Listopadowe obroty na Neweksie można określić jako minimalne. Dokonano zaledwie 288 transakcji. Obroty wyniosły 28,9 mln EUR (112,7 mln zł). Załamanie przyszło już w grudniu, kiedy spadły one do śmiesznego poziomu 2,45 mln EUR (9,5 mln zł). Liczba transakcji była minimalna i nie przekroczyła 80. Przez kilka dni na wiedeńskiej giełdzie panował bezruch.

— Obroty na Neweksie odpowiadają naszym minimalnym oczekiwaniom — mówi Erich Obersteiner, członek zarządu Newexu.

Jego zdaniem, wynika to z ogólnie nie sprzyjającego klimatu na giełdach światowych i zwiększonej obawy inwestorów przed ryzykiem. Erich Obersteiner zaprzeczył spekulacjom, jakoby firmy założycielskie giełdy: Deutsche Boerse i Wiener Boerse myślały o jej zamknięciu.

Pomysł na życie

Kluczowy dla dalszego funkcjonowania Newexu będzie pierwszy kwartał. Nic jednak nie zapowiada, by był lepszy od minionych miesięcy. W dniu rozpoczynającym działanie nowej giełdy zadebiutowało na niej siedem spółek z regionu. Od tamtego czasu żadna nowa nie poszła w ich ślady. Tymczasem Erich Obersteiner spodziewał się, że do końca pierwszego kwartału na parkiecie dla „wysokiej jakości spółek” pojawi się około 30 podmiotów. Na drugim parkiecie, na którym notowane są m.in. kwity depozytowe, liczba firm powiększa się bardzo powoli. Wiedeńska instytucja przyciąga na razie głównie spółki rosyjskie, a to ze względu na większy prestiż i bezpieczeństwo transakcji. W planach Newexu jest przyciągnięcie podmiotów z innych krajów, np. Jugosławii. Ma w tym pomóc silniejszy marketing.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kozmana Magda

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Newex poniżej oczekiwań