NFI Empik Media & Fashion przeznaczy 80 mln zł na inwestycje w 2005 r.

Internet Securities
opublikowano: 07-03-2005, 14:50

NFI Empik Media & Fashion zamierza w tym roku przeznaczyć ok. 80 mln zł na rozwój organiczny, powiedział w poniedziałek prezes spółki Maciej Dyjas. Prezes nie wyklucza także 2-3 akwizycji i przeprowadzenia nowej emisji akcji na refinansowanie takiej inwestycji, ale wcześniej będzie jeszcze emisja obligacji o wartości 40 mln zł.

NFI Empik Media & Fashion zamierza w tym roku przeznaczyć ok. 80 mln zł na rozwój organiczny, powiedział w poniedziałek prezes spółki Maciej Dyjas. Prezes nie wyklucza także 2-3 akwizycji i przeprowadzenia nowej emisji akcji na refinansowanie takiej inwestycji, ale wcześniej będzie jeszcze emisja obligacji o wartości 40 mln zł.

„Mamy zamiar w tym roku otworzyć kolejne 40-50 sklepów o powierzchni 18-25 tys. metrów kwadratowych. Szacowane nakłady wyniosą około 80 mln zł, z czego około 40 mln zł będzie pochodzić z emisji obligacji, którą zamierzamy zrealizować na przełomie marca i kwietnia. Termin wykupu będzie się wahał w granicach czterech lat” – powiedział Dyjas podczas konferencji prasowej.

Prezes powiedział także, że prowadzone są negocjacje z kilkoma spółkami na temat ich przejęcia.

„Myślę realistycznie, że jeśli się dogadamy, to dwa projekty do końca roku powinniśmy zrealizować. Ich wartość to około kilkadziesiąt milionów złotych. Przy naszym zadłużeniu i poziomu wolnych środków szacujemy dostępność do finansowania na około 130 mln zł. Może się jednak okazać, że do akwizycji wykorzystamy dług, a później zrefinansujemy go po przez emisje nowych akcji” – dodał Dyjas

Jego zdaniem ta emisja mogłaby się zbiec w czasie z ewentualną sprzedażą na rynku publicznym część akcji NFI EM & F znajdujących się w posiadaniu głównego właściciela, grupy Eastbridge. „Są to jednak dwie niezależne od siebie decyzje. Myślę, że w przypadku Eastbridge, to w drugim kwartale zapadnie jakaś decyzja” – stwierdził prezes.

NFI EM & F potwierdził, że nadal jest zainteresowany w prywatyzacji spółki Ruch SA.

„Jesteśmy zainteresowani negocjacjami ze Skarbem Państwa na temat planowanego IPO tej spółki i jesteśmy gotowi na zawarcia kompromisu. Najpierw musi jednak zapaść decyzja, w jakim kierunku ma iść ta prywatyzacja” – powiedział Dyjas.

Fundusz w ubiegłym roku zakupił firmę EMF Investment Project, która posiada roszczenie do zakupu części akcji Ruchu, po nie udanej prywatyzacji dystrybutora prasy w 1996 roku.

„Nadal dochodzimy swoich praw w sądzie i uważamy, że część akcji nam się należy. Obawiamy się jednak, że okres wyborczy bardzo opóźni ewentualny dalszy proces prac związany z prywatyzacją Ruchu” – dodał prezes.

Zarząd spółki szacuje, że w tym roku przychody wzrosną o 10-15% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

„Już w najbliższych miesiącach zostanie otwartych 12 naszych sklepów w różnych centrach handlowych. Ponadto planujemy wprowadzenie na rynek 3 nowych marek licencyjnych” – dodał Dyjas.

Do NFI EM & F należą takie sieci handlowe, jak: Empik, Smyk, Galeria Centrum i spółki zarządzające sieciami odzieży takich marek, jak: Zara, Esprit czy Wallis.

W 2004 roku NFI EM & F osiągnął 26,25 mln zł skonsolidowanego zysku netto przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 1,124 mld zł. Na koniec 2003 roku było to odpowiednio 20,3 mln zł i 1,024 mld zł.

Zysk EBIDTA grupy w ubiegłym roku wyniósł 68 mln zł wobec 75,4 mln zł w 2003 roku, a zysk z działalności operacyjnej wyniósł 40,4 mln zł wobec 46,8 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane