NFZ chce ukrócić zbyt długie przebywanie pacjentów w szpitalach

PAP
16-05-2008, 08:33

Narodowy Fundusz Zdrowia chce zmniejszyć liczbę pacjentów, którzy w sposób nieuzasadniony przebywają w szpitalach. Proponuje wprowadzenie odrębnego finansowania pobytu pacjenta ponad określony limit - donosi poniedziałkowa "Gazeta Prawna".

Według NFZ, zmiana wyceny spowoduje, że szpitalom przestanie się opłacać sztuczne wydłużanie hospitalizacji, co ma miejsce obecnie.

"Procedura rozliczeń z NFZ nie powinna zachęcać placówek do przetrzymywania pacjenta w nieskończoność" - wyjaśnia na łamach gazety szef Funduszu Jacek Paszkiewicz.

NFZ uważa, że koszt pobytu pacjenta w szpitalu ponad ustalony limit jest niższy niż w pierwszych dniach hospitalizacji, bo chory nie wymaga już tak intensywnej opieki. I dlatego za ten ponadlimitowy czas Fundusz chce płacić tylko 80 proc. średniego kosztu; nie więcej niż 300 zł.

O tym, czy nowy model finansowania wejdzie w życie zdecydują wyniki pilotażu, który trwa od marca w kilkudziesięciu szpitalach. Eksperci są jednak zdania, że nowe rozwiązanie zmobilizować placówki do skuteczniejszego i szybszego leczenia chorych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / NFZ chce ukrócić zbyt długie przebywanie pacjentów w szpitalach