NFZ podpisał umowy z placówkami, które zastąpią lekarzy POZ

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-12-2005, 17:59

Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie podpisał umowy z placówkami medycznymi, które w styczniu zastąpią lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim, jeśli nie będą oni przyjmować pacjentów. W Lubelskiem ponad połowa lekarzy rodzinnych nie podpisała dotychczas umów z NFZ na przyszły rok.

Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie podpisał umowy z placówkami medycznymi, które w styczniu zastąpią lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim, jeśli nie będą oni przyjmować pacjentów. W Lubelskiem ponad połowa lekarzy rodzinnych nie podpisała dotychczas umów z NFZ na przyszły rok.

Program zabezpieczenia świadczeń podstawowej opieki medycznej przedstawiła w piątek na konferencji prasowej dyrektorka lubelskiego oddziału NFZ Elżbieta Fałdyga.

Dziennikarze otrzymali listy placówek medycznych, m.in. szpitali, poradni specjalistycznych, stacji pogotowia ratunkowego, które w zastępstwie lekarzy rodzinnych będą udzielały porad ubezpieczonym. Ich wykazy będą opublikowane w gazetach w formie płatnych ogłoszeń wykupionych przez NFZ; zostały też umieszczone na stronie internetowej lubelskiego NFZ: www.nfz-lublin.pl

NFZ w Lublinie uruchomił specjalną infolinię - pod numerem 9488 (nie trzeba wybierać numeru kierunkowego) dyżurni pracownicy udzielają informacji, którzy lekarze rodzinni podpisali umowy z Funduszem, a którzy nie i gdzie pacjenci w pierwszych dniach stycznia będą mogli uzyskać pomoc lekarską.

NFZ zapewnił, że pacjenci będą przyjmowani przez lekarzy specjalistów bez skierowania od lekarza poz. Refundowane będą recepty wystawione przez lekarzy poz, którzy nie przedłużyli umowy z Funduszem.

Dotychczas w Lubelskiem umowy z NFZ na rok przyszły podpisało 170 lekarzy rodzinnych spośród 400, które ma je w roku obecnym.

"Nasz podstawowy obowiązek, jakim jest zabezpieczenie świadczeń staramy się realizować w sposób precyzyjny i zapewniliśmy realizację świadczeń przez inne podmioty, głównie publiczne jednostki lecznictwa zamkniętego, część jednostek ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i tych lekarzy rodzinnych, którzy zawarli już umowy z NFZ" - powiedziała Fałdyga.

Pacjenci będą mieli prawo wyboru placówki. Podobnie jak w całym kraju lubelski NFZ będzie płacił 18 zł za każda poradę udzieloną przez lekarza pacjentowi, który dotychczas nie był pod jego opieką.

Fałdyga zapewniła jednocześnie, że lubelski NFZ jest gotowy podpisać umowy ze wszystkimi lekarzami poz, którzy dotąd tego nie zrobili. "Taką informację ponowiliśmy po raz kolejny do lekarzy" - zapewniła.

W Lublinie nie ma rozmów między lekarzami zrzeszonymi w Porozumieniu Zielonogórskim a NFZ. Czekają oni na wyniki uzgodnień na szczeblu ogólnopolskim. "W Lublinie rozmawialiśmy w ubiegłych latach i zawsze kończyło się to fiaskiem. W tym roku nie będziemy" - powiedział dziennikarzom rzecznik zarządu Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców Sławomir Jankowski.

Porozumienie Zielonogórskie domaga się podniesienia stawki za jednego pacjenta POZ z 5 do 6 zł miesięcznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane