Czytasz dzięki

NFZ wysupłał dodatkowe 1,3 mld zł

  • PAP
opublikowano: 04-09-2018, 17:09

1,3 mld zł przeznaczył Narodowy Fundusz Zdrowie m.in. na zmniejszenie kolejek do specjalistów i na wsparcie osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. Prezes NFZ zmienił we wtorek plan finansowy tej instytucji.

"W planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2018 rok zwiększa się pozycję B2 +Koszty świadczeń opieki zdrowotnej+ w planach oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia o kwotę 1,3 mld zł" – czytamy w wydanym we wtorek zarządzeniu prezesa NFZ.

W uzasadnieniu NFZ wyjaśnia, że pieniądze z funduszu zapasowego NFZ zostaną przeznaczone m.in. na zapewnienie w czwartym kwartale 2018 r. większego dostępu do świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Z puli tej zostanie też uzupełnione finansowanie skutków ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby w znacznym stopniu niepełnosprawności. Na jej mocy niepełnosprawni mogą m.in. korzystać poza kolejnością i bez limitów z rehabilitacji.

Pieniądze trafią również na uzupełnienie finansowania skutków rozporządzenia ministra zdrowia z 29 sierpnia 2018 r. w sprawie ogólnych warunków umów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń udzielanych przez pielęgniarki i położne. Rozporządzenie dotyczyło wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział we wtorek w rozmowie z PAP, że będą też dodatkowe pieniądze na skrócenie kolejek do specjalistycznej opieki ambulatoryjnej, diagnostykę i wybrane terapie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane