Nici z aquaparku

PAP
opublikowano: 03-02-2014, 12:24

Samorząd Działdowa wypowiedział umowę na budowę parku wodnego. Burmistrz nie wie, czy basen w ogóle powstanie. Niedoszły wykonawca może pójść do sądu.

28 stycznia Bronisław Mazurkiewicz, burmistrz Działdowa, odstąpił  od umowy z firmą Kornas. Powód? Zdaniem samorządowców – opóźnienia w realizacji inwestycji. Bronisław Mazurkiewicz podkreśla, że inżynier kontraktu stwierdził, że ukończenie inwestycji o czasie nie jest możliwe. Od firmy Kornas Działdowo zażądało wypłacenia 3,2 mln zł kar umownych za zwłokę w realizacji inwestycji.

- Inwestycja  realizowana była w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Do końca listopada 2013 firma miała nam dostarczyć projekt, ale tego nie zrobiła. Projekt dostaliśmy w połowie stycznia, w dodatku zawierał błędy - mówi Bronisław Mazurkiewicz.

Dodał, że kolejne opóźnienia firma miała w przeprowadzaniu robót rozbiórkowych w miejscu, gdzie miało powstać centrum rekreacji.

- Nasza inwestycja jest finansowana środkami unijnymi, dlatego nie wchodzi w grę opóźnienie. Wystąpiłem do marszałka, by przedłużył nam czas realizacji tego zadania do końca 2016 roku – informuje Bronisław Mazurkiewicz.

Dodał, że do czasu otrzymania odpowiedzi od marszałka woj. warmińsko-mazurskiego samorząd Działdowa nie będzie rozpisywał przetargu na innego wykonawcę inwestycji.

- Niestety, nie jestem w stanie zadeklarować, czy inwestycja będzie mogła być w ogóle zrealizowana –  informuje burmistrz.

Leszek Majda, przedstawiciel firmy Kornas, uważa, że inwestycja w ogóle nie była zagrożona i nie zgadza się z decyzją burmistrza Działdowa.

- Trudno powiedzieć, jak zakończy się nasz spór z tym samorządem; nie można wykluczyć, że w sądzie - przyznał Majda.

Koszt budowy Wodnego Centrum Rekreacji w Działdowie szacowany jest na 34,6 mln zł, z czego 16,5 mln zł to pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013.

Robert Szewczyk z gabinetu marszałka woj. warmińsko-mazurskiego potwierdził, że samorząd Działdowa wystąpił o przedłużenie realizacji inwestycji do końca 2016 roku.

- Ale przepisy jasno mówią, że z tego programu ostatnie inwestycje muszą być zakończone do końca 2015 roku - powiedział Szewczyk.

Zaznaczył, że jeśli Działdowo zrezygnuje z kontynuowania budowy basenu, dotację tę otrzyma miasto Morąg. Pieniądze będą przeznaczone także na budowę pływalni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane