Nickel zainwestuje w biotechnologię 30 mln zł

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 27-05-2010, 00:00

Będzie trzecie centrum biotechnologii. Poznaniacy niezrażeni walczą o granty, choć na razie urzędnicy górą.

Pierwszy niepubliczny park technologiczny zbuduje laboratoria i łoży na badania

Będzie trzecie centrum biotechnologii. Poznaniacy niezrażeni walczą o granty, choć na razie urzędnicy górą.

W styczniu 2011 r. w podpoznańskich Złotnikach ruszy budowa BioCentrum o powierzchni 4 tys. mkw. To inwestycja za 21,5 mln zł. Zarząd Nickel Technology Park Poznań (NTPP), założonego przez Mariana i Dagmarę Nickel, pierwszego niepublicznego parku technologicznego w Polsce, który już kosztował 50 mln zł, otrzymał na nowy projekt 50 proc. dofinansowania z funduszy unijnych. Zarząd firmy ocenia, że w ciągu roku powstanie trzeci, obok Łodzi i Krakowa, silny ośrodek wspierający rozwój biotechnologii. Co ciekawe, pomysł na tę inwestycję, zrodził się po dwóch zakończonych niepowodzeniem próbach zdobycia unijnego dofinansowania.

— Nie udało się otrzymać unijnego grantu na tworzenie infrastruktury badawczo-naukowej dla potrzeb szczepionki czerniakowej czy też badań nad superkondensatorem. Dlatego musieliśmy przemodelować wszystkie działania. Postanowiliśmy stworzyć laboratoria dla innych firm — opowiada Dagmara Nickel, prezes i współtwórca NTPP.

Dla innych…

Zarząd parku zbuduje podstawowe laboratoria (będą wykańczane pod potrzeby konkretnych firm) i powierzchnie biurowe oraz dostępne dla wszystkich najemców laboratoria, tzw. core facilities. NTPP zlecił badanie, z którego wynika, że w ciągu najbliższych 5 lat w Wielkopolsce będzie zapotrzebowanie na 1-2 tys. mkw. powierzchni laboratoryjnej. Pomysł budowy BioCentrum wsparły firmy: BioContract, AdvaChemLab, Novazym, Nuscana, Biotechnika Laboratoryjna, Biogaz Zeneris czy Read-Gene.

— Plany wyglądają imponująco, choć trudno będzie zmieścić się w budżecie. Core facilities dla wszystkich najemców jest optymalnym rozwiązaniem pod warunkiem dokładnego zdefiniowania potrzeb. Najczęściej najemcy zgłaszają doraźne zapotrzebowanie na sprzęt, który kosztuje fortunę, nawet wartości samego budynku. Adaptacja wymaga dużych nakładów, a firmy w tej branży mają swoją specyfikę i wymogi. Warto więc czekać na najemcę, a dopiero później adoptować — komentuje Paweł Błachno, prezes Jagiellońskiego Centrum Innowacji (JCI).

JCI zastosowało podobny model w pierwszym budynku o powierzchni 6 tys. mkw. (do końca 2011 r. będą dwa kolejne) oddanym w 2008 r. Dziś jest on wynajęty w 80 proc., działa tu sześć firm, w których pracuje 120 osób. Pierwsza inwestycja kosztowała 45 mln zł, druga ma wynieść 100 mln zł. Unijne dofinansowanie wyniesie łącznie 123 mln zł.

…i dla swoich

NTPP będzie ponadto finansować własne projekty.

— W tym roku przeznaczymy na to 10 mln zł. Jeśli uda się zdobyć unijne wsparcie na kapitały zalążkowe, kwota będzie podwójna. Już mamy jeden projekt, który dopinamy — ujawnia prezes Nickel.

Niemal rok temu "PB" informował o planach NTPP. Pisaliśmy, że jest szansa na pierwszy w Polsce lek innowacyjny i superkondensator, jakiego nie ma na świecie. Na szczepionkę czerniakową pracująca nad nią firma BioContract i NTPP nie otrzymały, mimo odwołań, dofinansowania z resortu nauki. W NTPP rozpoczęły się także prace nad superkondensatorem. I w tym przypadku resort uznał, że lepiej wesprzeć uczelnie niż prywatny podmiot. Nad oboma wynalazkami prace trwają nadal.

Są perspektywy

OECD przewiduje, że do 2030 r. biotechnologia może wytwarzać 2,7 proc. PKB w krajach uprzemysłowionych, a w rozwijających się — jeszcze więcej (dziś jest to 1 proc.). Do 2015 r. około połowa produkcji najważniejszych upraw przeznaczonych na żywność i paszę będzie pochodzić z odmian roślinnych opracowanych za pomocą biotechnologii. Farmakogenetyka (zajmująca się wpływem genów człowieka na jego reakcje na określone leki) wpłynie na sposób prowadzenia badań klinicznych i podawania leków. W przemyśle chemicznym wartość biochemikaliów może sięgnąć 12-20 proc. wartości całej produkcji (w 2005 r. stanowiła 1,8 proc.).

2,8

tys. Tylu naukowców pracuje w sektorze biotechnologicznym w Polsce.

1,3

tys. Tylu mamy rocznie absolwentów kierunków biotechnologicznych.

42

mln EUR Takie są polskie nakłady na badania i rozwój w zakresie biotechnologii.

8

mln EUR Tylko taką część stanowią prywatne pieniądze.

20

Tylko tyle firm biotechnologicznych według definicji OECD działa w Polsce.

20

proc. Tyle polskich przedsiębiorstw zajmuje się rozwojem nowych leków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu