Nidec znów inwestuje w Niepołomicach

Małorzata Gregorczyk
opublikowano: 08-10-2019, 22:00

Japoński producent silników elektrycznych wytworzy więcej podzespołów. Na rozbudowę zakładu wyda ponad 165 mln zł.

Warto podróżować. W czerwcu zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego pojechał do Japonii, gdzie odwiedził m.in. główną siedzibę grupy Nidec. Spotkanie musiało być udane. Koncern właśnie otrzymał decyzję o wsparciu, w której zapowiada w Niepołomicach inwestycje za co najmniej 165,21 mln zł. Nidec Motors & Actuators to pierwsza japońska firma, która zainwestowała w krakowskiej strefie. W Niepołomicach produkuje silniki elektryczne, części i akcesoria do pojazdów samochodowych. Dzięki rozbudowie Nidec będzie produkować najnowszej generacji silniki bezszczotkowe dla systemów ABS dla czołowych producentów samochodów. Zamierza też zwiększyć produkcję podzespołów, które obecnie kupuje u zewnętrznych dostawców. Rozbuduje także dział badawczo-rozwojowy.

Wczoraj Nidec Motor Automation otrzymał decyzję o wsparciu inwestycji w
krakowskiej strefie kierowanej przez Wojciecha Przybylskiego. To drugi projekt
japońskiej firmy, który będzie realizowany ze zwolnieniem z CIT.
Zobacz więcej

DRUGI RAZ:

Wczoraj Nidec Motor Automation otrzymał decyzję o wsparciu inwestycji w krakowskiej strefie kierowanej przez Wojciecha Przybylskiego. To drugi projekt japońskiej firmy, który będzie realizowany ze zwolnieniem z CIT. Fot. ARC

Japoński producent rozpoczął działalność w Polsce w 2006 r., przejmując część operacji od Valeo. Początkowo produkcja odbywała się w Zielonkach koło Krakowa. Następnie firma wybudowała zakład w Niepołomicach w ramach krakowskiej strefy. Zezwolenie zostało wydane w 2008 r., a rok później fabryka rozpoczęła produkcję. Firma obiecała 56 mln zł nakładów i utworzenie 500 miejsc pracy. Dotychczas zainwestowała ponad 280 mln zł, a zatrudnia około 600 osób.

— Grupa Nidec powołana przez Shigenobu Nagamori, charyzmatycznego lidera, i jego trzech kolegów, zatrudnia 130 tys. osób w kilkudziesięciu krajach. Obecność tak znanej firmy o światowej renomie stanowi ogromną korzyść dla gospodarki Małopolski nie tylko ze względu na wysokość nakładów inwestycyjnych oraz powstanie nowych miejsc pracy. Nie do przecenienia jest także efekt promocyjny oferty inwestycyjnej Małopolski wśród japońskich firm — komentuje Krystyna Sadowska z Krakowskiego Parku Technologicznego.

W krakowskiej strefie jest jeszcze tylko jedna japońska spółka — Mabuchi Motor. Weszła do niej w 2017 r. i zapowiedziała budowę w Bochni pierwszego zakładu w Europie. To projekt za 360 mln zł, dzięki któremu pracę znajdzie 400 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małorzata Gregorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu