Nie będzie firm na próbę

  • Marta Bellon
opublikowano: 15-07-2013, 00:00

Posłom nie spodobał się pomysł umożliwiający Polakom sprawdzenie się w roli przedsiębiorców.

Sejm odrzucił w ubiegły piątek projekt noweli ustawy o swobodzie działalności gospodarczej autorstwa Ruchu Palikota (RP), zgodnie z którym przedsiębiorcy mogliby otwierać firmy na próbę bez konieczności płacenia podatku dochodowego i ZUS przez okres trzech miesięcy. Za przyjęciem wniosku o odrzucenie projektu głosowało 220 posłów, 212 było przeciwnych, a ośmiu wstrzymało się od głosu. Projekt zakładał, że w okresie próbnym przedsiębiorcy byliby zwolnieni nie tylko od podatku dochodowego, ale też obowiązku ponoszenia składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.

W przypadku podatku od towarów i usług (VAT), przedsiębiorców „na próbę” obowiązywałyby takie same zasady jak pozostałych podatników.

Projekt przewidywał, że próbną działalność można by zarejestrować w dowolnej formie także po wypełnieniu elektronicznego formularza, poprzez zgłoszenie do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Raz na pięć lat. A mogliby to zrobić przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników.

Dane zawarte we wniosku rejestrującym odpowiadać miałyby danym wymaganym w sytuacji zwykłego rejestrowania działalności. To umożliwiłoby przedsiębiorcom kontynuowanie biznesu, bez konieczności przechodzenie procedury rejestracyjnej od początku. Wystarczyć miało oświadczenie o kontynuowaniu działalności. Projekt zakładał również, że firmy korzystające z okresu próbnego musiałyby informować o tym swoich kontrahentów i klientów.

Podczas piątkowego głosowania Łukasz Gibała z RP apelował do posłów o skierowanie projektu do dalszych prac. Przytoczył ubiegłoroczne wyniki badania GfK Polonia, z których wynika, że ok. 36 proc. Polaków stwierdziło, że chciałoby mieć własną firmę.

— To ponad 10 mln Polaków. Faktycznie w Polsce mamy 2 mln przedsiębiorstw. Pojawia się więc pytanie, skąd ta różnica. Polacy boją się nadmiernej biurokracji, wysokich podatków, a najbardziej przeraża ich sam początek działalności. Tym projektem wychodzimy im naprzeciw — mówił poseł Gibała. Pomysłodawcom nie udało się jednak przekonać wystarczającej liczby posłów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu