Nie będzie naprawy podatku VAT

Jarosław Królak
opublikowano: 09-09-2004, 00:00

Resort finansów nie dopuści do zmian, które mogą uderzyć w budżet. Nie ma znaczenia to, że złe przepisy zatruwają życie przedsiębiorcom.

Od trzech dni nowym wiceministrem finansów odpowiedzialnym za podatki jest Jarosław Neneman (wcześniej doradca polityczny Andrzeja Raczki, byłego szefa resortu). Na stanowisku wiceministra zastąpił Elżbietę Muchę, która odeszła w „glorii” głównej autorki nowej ustawy o podatku VAT (obowiązuje od 1 maja), uznanej przez ekspertów i przedsiębiorców za największy bubel prawny ostatnich lat. Niestety, okazuje się, że Ministerstwo Finansów (MF) nie tylko jest przeciwne poselskiemu projektowi nowelizacji tej ustawy (już jest w Sejmie), ale wręcz zapowiada, że nie zamierza opracować żadnych propozycji naprawy złych rozwiązań uderzających w przedsiębiorców. Rządowego projektu nowelizacji nie będzie.

Opinia ministra

— Owszem, dostrzegamy niedociągnięcia w ustawie o VAT, jednak nie planujemy występować z nowelizacją. Czy w tym parlamencie jest sens nowelizować tę ustawę? Uważamy, że raczej nie. W trakcie poprzednich parlamentarnych prac nad ustawą to z winy niektórych posłów przeszły złe rozwiązania, a nie z winy rządu. Teraz może być podobnie. Może część przepisów uda się poprawić w rozporządzeniach — mówi Jarosław Neneman.

Co na to przedsiębiorcy?

— Jeśli rząd nie chce poprawić ustawy o VAT, to apelujemy, aby napisać całkowicie nową — mówi Mirosław Grabowski, szef Naczelnej Rady Zrzeszenia Handlu i Usług, przewodzącej Radzie Przedsiębiorczości.

Dodaje, że w takim razie należy skupić się w parlamencie nad pracami nad nowelizacją opozycyjną.

— Parlamentarzyści powinni mieć świadomość zbliżających się wyborów, a przecież złe przepisy ustawy o VAT doskwierają wszystkim przedsiębiorcom — mówi Mirosław Grabowski.

Zdziwienia deklaracją wiceministra nie kryje prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.

— Przecież jeszcze niedawno Mirosław Gronicki, minister finansów, deklarował, że należałoby przyjrzeć się ustawie o VAT i ją poprawić. Wypowiedź wiceministra Nenemana oznacza, że resort albo nie ma jeszcze stanowiska w tej sprawie, albo minister Gronicki wycofał się z zapowiedzi — mówi prof. Modzelewski.

Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich, dodaje:

— Jeśli nowy wiceminister nie widzi konieczności nowelizacji, to trzeba mu przypomnieć, że najsłabszym ogniwem resortu był właśnie pion podległy Elżbiecie Musze, której już nie ma w ministerstwie. Przedsiębiorcy z radością przyjęli wiadomość, że na jej miejsce przyszedł pan Neneman. Mamy nadzieję, że dostrzeże on konieczność uzdrowienia systemu podatkowego — mówi Andrzej Malinowski.

Rząd przeciwny

Jarosław Neneman ustosunkował się również do poselskiego projektu nowelizacji ustawy o VAT.

— Proszę pamiętać, że cały rząd jest przeciwny temu projektowi, bo jest on niedopracowany. Propozycje te mogą uderzyć w budżet państwa — zapowiada wiceminister.

O dziwo, ta wypowiedź została pozytywnie przyjęta przez Marka Zagórskiego, posła SKL, prowadzącego projekt w Sejmie.

— Wcześniej rząd miał negatywny stosunek do każdego przecinka w tym projekcie. To, co mówi minister Neneman, świadczy, że nastawienie resortu lekko się zmieniło. Nie potępia projektu w całości, więc może uda się ustawę oczyścić — mówi poseł.

Brak chęci MF do poprawienia ustawy o VAT może wynikać stąd, że głównym zadaniem ministra Gronickiego jest obniżenie deficytu budżetowego. Obecne przepisy o VAT znacznie obciążają podatników, co ma dać większe wpływy do budżetu państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nie będzie naprawy podatku VAT