Czytasz dzięki

Nie będzie prywatyzacji Remagu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-09-2005, 13:26

Nie będzie prywatyzacji katowickiego Remagu, firmy dostarczającej kombajny chodnikowe do większości śląskich kopalń - zdecydował wojewoda śląski i zakończył prowadzone postępowanie przygotowawcze w sprawie ewentualnej sprzedaży firmy inwestorowi.

Nie będzie prywatyzacji katowickiego Remagu, firmy dostarczającej kombajny chodnikowe do większości śląskich kopalń - zdecydował wojewoda śląski i zakończył prowadzone postępowanie przygotowawcze w sprawie ewentualnej sprzedaży firmy inwestorowi.

    "Zespół, który przez kilka miesięcy analizował sprawę, wydał negatywną opinię co do zamiaru prywatyzacji bezpośredniej przedsiębiorstwa, a wojewoda przychylił się do niej i zakończył postępowanie" - poinformowała we wtorek PAP Joanna Kowarska z Wydziału Skarbu Państwa i Przekształceń Własnościowych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

    Dyrektor gabinetu wojewody, Robert Bochniak, powiedział PAP, że podejmując decyzję wojewoda wziął pod uwagę m.in. znaczenie przedsiębiorstwa dla górnictwa i gospodarki.

    "Ewentualne przejęcie Remagu przez inwestora zagranicznego mogłoby spowodować wzrost cen kombajnów górniczych, a co za tym idzie wzrost cen polskiego węgla. A to byłoby niekorzystne dla jego odbiorców w regionie i w kraju" - powiedział Bochniak.

    Remag należy do największych firm zaplecza górniczego oraz najbardziej znaczących, dla których organem założycielskim jest wojewoda śląski. W ciągu siedmiu miesięcy tego roku firma miała ponad 85,2 mln zł przychodów i blisko 9 mln zł zysku netto. Ubiegły rok zamknęła zyskiem netto ponad 9,6 mln zł przy 129,4 mln zł przychodów. Remag zatrudnia ponad 820 osób. Wytwarza głównie kombajny do urabiania węgla i innych surowców.

    Przed czterema laty, krótko po objęciu swojej funkcji, wojewoda Lechosław Jarzębski wstrzymał proces prywatyzacji Remagu. W tym roku zdecydował jednak o wszczęciu postępowania przygotowawczego, aby ponownie przeanalizować możliwość sprzedaży zakładu; ostatecznie podtrzymał swoją decyzję o rezygnacji z prywatyzacji.

    W ostatnich latach z firm produkujących maszyny i urządzenia dla górnictwa powstało kilka grup kapitałowych. Największe z nich to skupiająca kilkanaście firm o łącznych przychodach ponad 1 mld zł rocznie Polska Technika Górnicza (PTG), a także szykująca się do giełdowego debiutu grupa Famuru i rozrastająca się grupa Kopeksu, wyspecjalizowana w usługach górniczych. Silnym podmiotem są także Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne.

    Tydzień temu odpowiedzialny za górnictwo wiceminister gospodarki, Piotr Rutkowski, zadeklarował, że resort zamierza wspierać działania zmierzające do dalszej konsolidacji sektora. Jego zdaniem, to dobrze, że prywatni właściciele wielu firm zaplecza górniczego poszli drogą konsolidacji, ale - jak ocenił - proces ten nie jest jeszcze zamknięty, a udział w nim mogą wziąć także firmy nadal podlegające Skarbowi Państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane