Nie będzie rezolucji o bezpieczeństwie energetycznym w UE

Polska Agencja Prasowa SA
12-01-2006, 17:08

W Parlamencie Europejskim odbędzie się w przyszłym tygodniu debata o bezpieczeństwie energetycznym UE kontekście niedawnego sporu gazowego między Rosją a Ukrainą, ale nie będzie głosowania nad rezolucją, której pomysł zgłosili polscy eurodeputowani z Platformy Obywatelskiej i PiS-u.

W Parlamencie Europejskim odbędzie się w przyszłym tygodniu debata o bezpieczeństwie energetycznym UE kontekście niedawnego sporu gazowego między Rosją a Ukrainą, ale nie będzie głosowania nad rezolucją, której pomysł zgłosili polscy eurodeputowani z Platformy Obywatelskiej i PiS-u.

    Pomysł rezolucji nie spotkał się w czwartek z poparciem szefów frakcji politycznych Parlamentu Europejskiego, którzy spotkali się na tzw. Konferencji Przewodniczących, by ustalić szczegóły rozpoczynającej się w poniedziałek sesji.

    Propozycję poparła co prawda największa frakcja w PE, chadecy z EPP-ED (w niej są posłowie PO), ale zainteresowania nie wyrazili ani socjaliści (druga co wielkości grupa), ani liczący się w głosowaniach Zieloni i liberałowie. Frakcje te zgodnym głosem mówią, że przyjęcie rezolucji byłoby przedwczesne i trzeba poczekać, co zrobi w tej sprawie Komisja Europejska.

    Rezolucja w wersji PO miała być przede wszystkim apelem o stworzenie unijnej polityki energetycznej. Eurodeputowani wzywali do dzielenia się w sytuacjach kryzysu rezerwami gazu przez kraje członkowskie. Chcieli też, by kontrakty gazowe były jawne dla Komisji Europejskiej (teraz są tajne). Ponadto apelowali, by Unia współpracowała w dziedzinie energetycznej, a zwłaszcza w dziedzinie infrastruktury z krajami sąsiednimi, w tym z Ukrainą.

    Swoją rezolucję w tej sprawie przygotował też PiS w imieniu frakcji Unia na rzecz Europy Narodów. Projekt PiS potępiał używanie zasobów energetycznych jako broni politycznej i wzywał do stworzenia mechanizmu solidarności, który pomoże uniknąć ewentualnych zagrożeń wobec krajów Europy.

    Podczas wtorkowej debaty w Strasburgu z udziałem Komisji Europejskiej będzie też poruszona sprawa budowy gazociągu niemiecko-rosyjskiego po dnie Morza Bałtyckiego, który wywołał w Polsce i krajach bałtyckich ogromne kontrowersje.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Nie będzie rezolucji o bezpieczeństwie energetycznym w UE