Nie będzie spotkania wiceministra z bankowcami ws. UniCredito

Polska Agencja Prasowa SA
03-02-2006, 13:17

Nie będzie zapowiadanego na piątek spotkania wiceministra skarbu Pawła Szałamachy z zarządem Związku Banków Polskich (ZBP) w sprawie UniCredito - powiedział w piątek PAP rzecznik prasowy resortu skarbu Marcin Mazurek. Mazurek wyjaśnił, że inne obowiązki ministra uniemożliwiły mu spotkanie z bankowcami.

Nie będzie zapowiadanego na piątek spotkania wiceministra skarbu Pawła Szałamachy z zarządem Związku Banków Polskich (ZBP) w sprawie UniCredito - powiedział w piątek PAP rzecznik prasowy resortu skarbu Marcin Mazurek. Mazurek wyjaśnił, że inne obowiązki ministra uniemożliwiły mu spotkanie z bankowcami.

Szałamacha został zaproszony na godz. 13. w piątek na posiedzenie zarządu ZBP i przyjął to zaproszenie. Podczas spotkania zaplanowano rozmowę na temat ewentualnych następstw planowanej fuzji Pekao SA i BPH.

W liście datowanym na ubiegły piątek resort skarbu poprosił bankowców o odniesienie się do decyzji KE z października 2005 r. w sprawie fuzji UniCredito i HVB. Zwrócił się też o odpowiedź na pytania m.in czy KE dobrze zdefiniowała rynki "produktowe" i "geograficzne", a jeśli nie - to dlaczego.

Ministerstwo skarbu prosiło też o opinię, czy udziały rynkowe poszczególnych banków w Polsce KE określiła właściwie. Zadało też pytanie, czy "stanowisko Komisji dotyczące konsekwencji koncentracji UniCredito i HVB dla kształtu polskiego rynku bankowego jest realistyczne".

W piątek resort skarbu ma odpowiedzieć na drugi list KE, która zwróciła się do Polski z prośbą o wyjaśnienia, jaki interes publiczny i prywatny Polska chroni, blokując połączenie Pekao SA i BPH.

Ministerstwo w środę ponownie zażądało od UniCredito sprzedaży posiadanych przez ten bank akcji banku BPH, dając na to trzy miesiące. MSP uważa, że UniCredito narusza postanowienia umowy prywatyzacyjnej Pekao SA zakazujące prowadzenia działalności konkurencyjnej.

UniCredito podtrzymało w czwartek swoje poprzednie stanowisko, że nie złamało umowy prywatyzacyjnej Pekao SA. Włoski inwestor uważa, że klauzula o zakazie prowadzenia działalności konkurencyjnej zawarta w umowie prywatyzacyjnej nie może być stosowana pod rządami prawa UE.

Resort skarbu domaga się od włoskiego banku sprzedaży posiadanych akcji BPH, nie chcąc zgodzić się na połączenie tego banku z Pekao SA. UniCredito, który jest właścicielem 52,9 proc. akcji Pekao SA, ma również - w wyniku globalnego połączenia z niemieckim bankiem HVB - 71,03 proc. akcji BPH (przed fuzją ten pakiet akcji BPH należał do HVB).

Na połączenie UniCredito i HVB zgodę w 2005 r. wydała Komisja Europejska. Jednak w Polsce UniCredito nie może wykonywać praw z głosu akcji BPH, co jest niezbędne do połączenia dwóch polskich banków, ponieważ czeka na zgodę polskiego nadzoru bankowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nie będzie spotkania wiceministra z bankowcami ws. UniCredito