Czytasz dzięki

Nie będzie strajku kontrolerów powietrznych w Hiszpanii

DI, PAP
opublikowano: 13-08-2010, 19:32

Związki reprezentujące hiszpańskich kontrolerów powietrznych i państwowe przedsiębiorstwo Hiszpańskie Porty Lotnicze i Żegluga Powietrzna (AENA) osiągnęły w piątek wstępne porozumienie: nie będzie strajku.

Po trwających pięć miesięcy negocjacjach Unia Związkowa Kontrolerów Powietrznych (USCA), zrzeszająca około 2 000 członków, zrezygnowała z zapowiedzianego na sierpień strajku kontrolerów, który groził sparaliżowaniem komunikacji lotniczej nad Hiszpanią.

Decydujące były ostatnie dwie doby negocjacji, w czasie których porozumiano się w trzech sprawach: kontrolerzy będą mieli dwa dni wolne po każdych czterech przepracowanych, nie będą mieli obowiązku zachowania "dyspozycyjności" przez 365 dni w roku, a praca w nadgodzinach nie będzie obowiązkowa.

Jak wynika z doniesień agencyjnych, pozostały do rozstrzygnięcia: sprawa długości przerw na posiłki i niektóre kwestie związane ze sposobem obliczania zarobków kontrolerów powietrznych.

Konflikt między związkowcami i AENA rozpoczął się w lutym tego roku, kiedy rząd postanowił zmienić sposób naliczania uposażeń. W rezultacie tej zmiany, zgodnie z nową proponowaną przez AENA umową zbiorową przeciętne roczne płace hiszpańskich kontrolerów powietrznych zmniejszą się z dotychczasowych 350 000 euro rocznie do 200 000 euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane