Nie będzie źle, popyt przegoni trzy wiedźmy

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 20-03-2009, 00:00

Nie musimy obawiać się trzech wiedźm, czyli dnia wygasania marcowych kontraktów — twierdzą eksperci. Liczą na dalsze wzrosty.

Strach ma wielkie oczy. Zamiast fixingu cudów analitycy spodziewają się dzisiaj kontynuacji wzrostów

Nie musimy obawiać się trzech wiedźm, czyli dnia wygasania marcowych kontraktów — twierdzą eksperci. Liczą na dalsze wzrosty.

Od dawna dzisiejszy piątek anonsowany był jako najgorętszy tej zimy. Wszystko za sprawą wygasających kontraktów terminowych na marzec i możliwych dużych wahań na zakończenie sesji. Zanosiło się na to jeszcze kilka tygodni temu. Szybko rosła liczba otwartych pozycji (LOP), przekraczając nawet 100 tys., a w przewadze byli pesymiści. Jednak w ostatnim czasie to się zmieniło.

— Nie ma czym się martwić. Większość pozycji została zrolowana na nową serię kontraktów. Wczoraj na starej serii pozostawało 27 tys. otwartych pozycji, z czego większość może wygasnąć. Na nowej LOP wynosiła już 58,5 tys. — mówi Sebastian Sejko, szef maklerów Unicredit CA IB.

Wyrównane siły

Argumentów przeciw fixingowi cudów jest więcej. Nastroje na giełdach ostatnio się poprawiły, co miało wpływ na wycofanie się sporej części pesymistów z rynku terminowego.

— Sądzę, że strach przed piątkową sesją może być większy niż realne zagrożenie. Nie spodziewam się, by wydarzyło się coś nadzwyczajnego. Ostatnio siły na rynku terminowym mocno się wyrównały — ocenia Marcin Kiepas, analityk DM XTB.

Kolejnym argumentem za spokojnym piątkiem jest wczorajsza sesja, na której rósł popyt na akcje.

— Fixingu cudów nie będzie. Popyt wzrósł, dlatego trudno oczekiwać gry na spadki — uważa Mirosław Saj, analityk DnB Nord.

Fed w centrum uwagi

Nasz rynek przestał się przejmować wpływem piątkowego wygasania kontraktów, a bardziej skupił się na możliwych skutkach środowej decyzji Fed, który postanowił drukować pieniądze, by zasilić gospodarkę gotówką. Kluczową informacją dla inwestorów jest zamiar wykupienia w ciągu 6 miesięcy długoterminowych obligacji za 300 mld USD. Tego rynki się nie spodziewały.

— W środę Fed zrobił nadzwyczajny ruch. Nie pamiętam, by wcześniej zdecydował się na wpompowanie tak dużych pieniędzy w rynek tak szybko. Czy to pomoże giełdom? Widać umiarkowany optymizm wśród zagranicznych inwestorów, krajowi też zaczynają się przekonywać — przyznaje Sebastian Sejko.

Wczoraj, po kilku słabszych sesjach, wróciła nadzieja na kontynuację wzrostów. Indeks blue chipów niemal cały dzień systematycznie piął się w górę, by zakończyć sesję wzrostem o 2,4 proc.

— Jesteśmy po krótkiej korekcie ostatnich wzrostów. Teraz oczekuję kontynuacji zwyżki, która może potrwać nawet kilka tygodni — ocenia Mirosław Saj.

Koniec marcowej serii kontraktów to nie wszystko. Po piątkowej sesji zmieni się skład indeksów. WIG20 opuści Polnord, a w jego miejsce wejdzie Cyfrowy Polsat. Indeks średnich spółek zasili Kogeneracja, Trakcja i PEP, a opuści Kredyt Bank, Duda i Grajewo. Spore roszady będą także w WIG80. Tam nastąpi wymiana 14 spółek.

— Awans w indeksach to większy prestiż dla spółki. Podnosi jej rangę i znaczenie — uważa Mirosław Saj.

WIG20

Wchodzi: Cyfrowy Polsat

Wychodzi: Polnord.

mWIG40

Wchodzą: Polnord, Kogeneracja, Trakcja i PEP.

Wychodzą: Cyfrowy Polsat, Kredyt Bank, Duda, Grajewo.

sWIG80

Wchodzą: Kredyt Bank, Duda, Grajewo, Nepentes, Centrozap, Qumak-Sekom, Pegas, Orco Group, Wawel, Mennica, Kruszwica, Optopol, Point Group i BBI Capital.

Wychodzą: Kogeneracja, Trakcja, PEP, Bytom, Action, Projprzem, Techmex, Ulma, Paged, Jupiter, Yawal, AB, Capital i ZNTK Łapy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy