Nie brak chętnych do latania

Agata Hernik
17-08-2006, 00:00

Rozwój był, jest i będzie — do takiego wniosku doszedł ULC po podsumowaniu przewozów pasażerskich w I półroczu 2006.

„Polska w dalszym ciągu zalicza się do najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów Europy, a nawet świata. Port im. F. Chopina w Warszawie pełniący także rolę centralnego lotniska dla Polski oraz sieć regionalnych lotnisk w dalszym ciągu przeżywają okres rozkwitu” — czytamy w podsumowaniu Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC).

Polskie porty lotnicze obsłużyły w minionym półroczu o ponad jedną trzecią pasażerów więcej niż w takim samym okresie 2005 r.

Największy — 180-procentowy — przyrost pasażerów zanotowały porty regionalne, a warszawskie Okęcie — ponad 40-procentowy. Pod koniec 2005 r. udział portu lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w rynku przewozów wynosił 61 proc., w 2004 r. — 68 proc., natomiast na koniec 2003 r. udział ten stanowił aż 72 proc. W minionym półroczu port obsłużył prawie 3,7 mln pasażerów, to prawie 55 proc. wszystkich osób korzystających z polskich lotnisk. Zdecydowanie mniej niż w ubiegłych latach, ale wciąż najwięcej.

W nadchodzących latach struktura przewozów będzie się zmieniać i większość połączeń będzie obsługiwana przez regionalne porty. „Przyczyn takiej zmiany jest kilka, m.in. z powodzeniem realizowana polityka zarządzających portami regionalnymi, mająca na celu pozyskanie jak największej ilości przewoźników lotniczych i pasażerów, jak też pogarszająca się sytuacja na lotnisku warszawskim i brak dla niego alternatywy” — czytamy w podsumowaniu.

ULC prognozuje, że rynek lotniczy w Polsce jeszcze przez kilka lat będzie rozwijał się bardzo dynamicznie, osiągając poziom blisko 22 mln pasażerów w roku 2010, 41 mln — w 2020 i ponad 63 mln — w roku 2030.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agata Hernik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Nie brak chętnych do latania