(Nie) chciana częstotliwość GSM

MEW
opublikowano: 17-11-2008, 00:00

Nowe częstotliwości telefonii komórkowej przypadną obok Playa jeszcze jednemu graczowi. Będzie to  Aero2 albo CenterNet.

Nowe częstotliwości telefonii komórkowej przypadną obok Playa jeszcze jednemu graczowi. Będzie to Aero2 albo CenterNet.

P4, operator sieci Play, wygrał przetarg na dwie rezerwacje częstotliwości telefonii komórkowej GSM900.

— Play zdecydował, że odbierze tylko jedną z nich, tańszą — mówi Jacek Strzałkowski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Play złożył dwie oferty — w jednej deklarował, że zapłaci 217 mln zł, w drugiej — aż 511 mln zł. Decyzja operatora oznacza, że jeden zestaw częstotliwości przypadnie kolejnemu graczowi. Może to być Aero2, spółka założona przez kancelarię prawną Chajec, Don-Siemion Żyto. Na rynku panuje powszechna opinia, że spółka jest powiązana z Zygmuntem Solorzem-Żakiem, właścicielem Telewizji Polsat. Sam zainteresowany mocno się wypiera związków z tajemniczym Aero2. W piątek po południu w UKE nie było wniosku Aero2 o rezerwację częstotliwości.

— Nic na ten temat nie wiem. Sprawą zajmuje się mecenas Chajec — powiedziała "Pulsowi Biznesu" w piątek Ewa Don-Siemion z kancelarii.

— Nie zajmuję się tą sprawą. Jestem za granicą — powiedział Andrzej Chajec.

Kolejny w kolejce jest CenterNet, operator z grupy Romana Karkosika. CenterNet dla odmiany złożył wniosek. Jeżeli Aero2 nie zdecyduje się na odebranie częstotliwości, rezerwacja jednego pasma GSM900 przypadnie operatorowi z grupy Romana Karkosika.

Częstotliwości te są atrakcyjne, bo pozwalają stosunkowo tanio zbudować sieć na terenie całego kraju. Dlatego tak bardzo przydadzą się operatorowi sieci Play. Musi on ponosić wysokie nakłady na budowę sieci opartej na częstotliwościach telefonii trzeciej generacji UMTS.

Z tego samego powodu są atrakcyjne dla Center- Netu, który na razie ma wyższy zakres częstotliwości GSM1800, przydatnych zwłaszcza do budowy sieci w miastach. Zwycięstwo Playa w przetargu to plus dla wszystkich graczy — spółka zadeklarowała, że będzie udostępniała sieć innym operatorom na równych zasadach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane