Nie daliście nam akcji PGNiG, to teraz podzielcie się zyskiem

Anna Bytniewska
opublikowano: 08-02-2007, 00:00

Związki PGNiG: rząd ma czas do marca na decyzję w sprawie akcji pracowniczych. Skarb: kierujcie pretensje do ministra gospodarki.

Związki PGNiG: rząd ma czas do marca na decyzję w sprawie akcji pracowniczych. Skarb: kierujcie pretensje do ministra gospodarki.

Dialog między związkami zawodowymi Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) a resortem skarbu przybiera coraz ostrzejszy ton. Związkowcom gazowego monopolisty puszczają już nerwy.

Spór czy taktyka

Od wielu miesięcy czekają na decyzję skarbu państwa w sprawie sprzedaży jednej akcji PGNiG, co umożliwiłoby im nabycie 12,7 proc. walorów gazowego monopolisty.

— Opory skarbu w sprawie wydania akcji pracownikom traktujemy jako karę za popieranie prywatyzacji PGNiG — twierdzą związkowcy.

Rząd SLD zobowiązał się, że w ciągu sześciu miesięcy od debiutu PGNiG spełni obietnicę daną załodze. Obecny do tej pory jej nie zrealizował, a resorty gospodarki i skarbu — kluczowe dla PGNiG ośrodki decyzyjne — mogą mieć odmienne wizje przyszłości sektora gazowego. O braku porozumienia między resortami może świadczyć wypowiedź Piotra Woźniaka, ministra gospodarki, że operatorzy systemów przesyłu paliw w 100 proc. zależni od państwa — w tym Gaz System wydzielony z PGNiG — powinni znaleźć się pod nadzorem resortu gospodarki, a nie skarbu. Minister gospodarki oficjalnie zaprzecza, by istniał spór z resortem skarbu. Wiceminister skarbu jednak w piśmie do związkowców PGNiG z 19 stycznia delikatnie kieruje ich uwagę na działania Ministerstwa Gospodarki.

— Minister skarbu we wrześniu 2006 r. powołał zespół do spraw akcji pracowniczych spółki. Pierwsze spotkanie odbyło się 29 września. Następny termin spotkania uzależniony był od gotowości Ministerstwa Gospodarki do zaprezentowania nowego programu restrukturyzacji PGNiG. Dynamiczne zmiany na rynku paliwowym, dotyczące także PGNiG, są powodem opóźnienia prezentacji tego programu — stwierdza w liście Paweł Szałamacha, wiceminister skarbu.

W biurze prasowym resortu gospodarki poinformowano nas, że prace nad dokumentem są zaawansowane i że nie przewiduje on prywatyzacji PGNiG.

Nie zaoszczędzicie

Związkowcy wyznaczyli resortowi skarbu ostateczny termin na rozwiązanie problemu — koniec lutego.

— Uprawnieni pracownicy nie uzyskali prawa do dywidendy, co pozwala skarbowi państwa przekazywać większy majątek do Gaz-Systemu — twierdzą przedstawiciele trzech central związkowych w liście do Pawła Szałamachy.

Ostrzegają też, że wystąpią z żądaniem znacznego podziału środków dla pracowników z osiągniętego przez PGNiG w 2006 r. zysku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu