Nie dla fuzji Cefarmów

ET
06-07-2007, 00:00

Fuzja ostatnich państwowych Cefarmów raczej nie wypali. Doradca radzi odwiesić ją na kołku.

Fuzja ostatnich państwowych Cefarmów raczej nie wypali. Doradca radzi odwiesić ją na kołku.

Ministerstwo Skarbu Państwa doszło do muru i chyba będzie musiało sprywatyzować ostatnie dwie państwowe hurtownie leków: Centralę Farmaceutyczą Cefarm w Warszawie i Cefarm Białystok. Pomysł fuzji hurtowni okazał się niewypałem. Plan połączenia spółek z perspektywą wprowadzenia ich na giełdę nie jest nowy, bo kolejne rządy wałkują go od wielu lat. Kilka miesięcy temu resort postanowił spróbować raz jeszcze. Wynajął doradcę — BRE Bank, który miał ocenić, czy fuzję warto przeprowadzić, a jeśli tak, to jaki model połączenia należy wybrać.

Rekomendacja będzie gotowa w przyszłym tygodniu. Jak udało nam się ustalić, może ona być bardzo krytyczna wobec planów scalenia Cefarmów. Tak przynajmniej wynika ze wstępnej wersji raportu, z którymi zapoznały się hurtownie oraz resort. BRE Bank uważa, że fuzja nie jest dobrym rozwiązaniem, a już na pewno nie w zakładanym obecnie kształcie, zgodnie z którym to Warszawa jest stroną przejmującą. Doradca uważa, że połączenie będzie kosztowne i nie przyniesie oszczędności z tytułu synergii. W konsekwencji może mieć negatywny wpływ na poziom zatrudnienia i wymagać będzie cięć personelu, szczególnie w Białymstoku.

Cefarmy nie chcą komentować raportu, ponieważ zobowiązały się do zachowania tajemnicy. Poza tym rekomendacja może się jeszcze zmienić w ostatecznej wersji raportu.

CF Cefarm w Warszawie zatrudnia około 300 pracowników. Posiada niewielką sieć własnych aptek w stolicy, prowadzonych przez spółkę zależną Puri-Pharma.

W białostockim Cefarmie pracuje 460 osób. Hurtownia ma 48 aptek w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim. Ma też aptekę internetową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nie dla fuzji Cefarmów