Nie dla unijnych pomysłów

SACH
opublikowano: 18-10-2011, 00:00

Polski rząd sprzeciwia się zmniejszaniu dotacji krajom, które nie są w stanie utrzymać dyscypliny finansów publicznych.

Dwa tygodnie temu Komisja Europejska (KE) przedstawiła propozycje rozporządzeń dotyczących nowego budżetu unijnego na lata 2014-20. O tym, jak ma wyglądać przyszła polityka spójności, dyskutowały wczoraj szefowa komisji rozwoju regionalnego Parlamentu Europejskiego (PE) Danuta Huebner i Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. Według nich niektóre z propozycji są mocno kontrowersyjne.

Chodzi np. o warunkowość makroekonomiczną i sugestię, by uzależnić korzystanie z funduszy unijnych od tego, czy dane państwo utrzymuje dyscyplinę finansów publicznych.

— Od dawna jestem przeciwna takim sankcjom, które mogą doprowadzić do zawieszenia, a potem odebrania dotacji. Grozi to nierównym traktowaniem krajów. Te, które są bardziej uzależnione od unijnych pieniędzy, będą to odczuwały boleśniej. Inne zagrożenie: przedsiębiorcy, samorządy czy regiony, które nie są winne tej sytuacji, zapłacą za nią brakiem dostępu do pieniędzy — mówiła Danuta Huebner.

Przypomniała, że Unia pracuje nad zwiększaniem pomocy krajom borykającym się z problemami finansowymi, takimi jak Grecja. Pomysł KE to rozwiązanie dokładnie odwrotne. Unijną sugestię skrytykowała też minister rozwoju regionalnego. — To tak, jakbyśmy karali dobrze funkcjonujący w Polsce obszar za działania, które były podejmowane w zupełnie innym miejscu.

Ale temat jest dyskusyjny i raczej nie zamkniemy go podczas obecnej prezydencji — mówi Elżbieta Bieńkowska. Kontrowersyjna jest także propozycja KE utworzenia centralnego zarządzania funduszem Connecting Europe Facility (CEF) przeznaczonym do finansowania infrastruktury energetycznej, transportowej i telekomunikacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SACH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu