Nie dopuśćcie do wzrostu inflacji

Łukasz Świerżewski
18-12-2003, 00:00

Na ostatnim posiedzeniu w obecnym składzie RPP nie zmieniła poziomu stóp. Ostrzegła jednak następców przed luzowaniem polityki pieniężnej.

Historyczne, bo ostatnie w niezmienionym składzie, posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zakończyło się bez niespodzianek. Zgodnie z oczekiwaniami, rada nie zmieniła stóp procentowych, utrzymując podstawową z nich (referencyjną) na poziomie 5,25 proc.

Tylko nie inflacja

Podsumowując sześć lat działania RPP, Leszek Balcerowicz, prezes Narodowego Banku Polskiego, stwierdził, że jej sukcesem jest stabilizacja cen.

— Należy to zachować i nie narażać na szwank — powiedział przewodniczący RPP, mając na myśli nową radę.

Apel o niedopuszczenie do wzrostu inflacji wynika z obaw, że rada w nowym składzie poluzuje politykę pieniężną, czyli obniży stopy procentowe. Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK, uważa, że zredukuje ona stopy w pierwszej połowie 2004 r. o 0,5- -0,75 pkt. Łukasz Tarnawa, główny analityk PKO BP, przewiduje, że obniżka w ciągu całego przyszłego roku sięgnie nawet 100 pkt.

W komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu RPP zwraca jednak uwagę na stopniowy wzrost presji inflacyjnej. Jest ona powodowana wzrostem gospodarczym, a stabilizacji cen dodatkowo nie służy niepewność dotycząca sytuacji finansów publicznych. Zdaniem rady, zwiększający się deficyt budżetowy i dług publiczny powodują wzrost rentowności papierów wartościowych oraz osłabienie kursu złotego.

— Niepewność dotycząca kursu złotego może być dodatkowo zwiększona poprzez skracanie średniego terminu wykupu długu oraz planowane zagraniczne finansowanie części deficytu — ostrzega rada.

Rachunek zamiast rezerwy

RPP przyjęła też uchwałę o zmianie zasad rachunkowości NBP oraz uchwałę w sprawie zasad tworzenie i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka kursowego. Ma to na celu dostosowanie zasad rachunkowości NBP do wymogów Unii Europejskiej.

„Dotychczasowa rezerwa na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych (rezerwa rewaluacyjna) będzie przeksięgowana na rachunek rewaluacyjny” — napisano w informacji NBP.

Zdaniem Bogusława Grabowskiego, członka RPP, zmiany utrudnią nowej radzie ewentualne uwolnienie części rezerwy. O jej zmianach będzie bowiem decydował prezes NBP, a rada będzie jedynie zatwierdzać jego decyzje.

Kolejne posiedzenie rady odbędzie się 20-21 stycznia. Do tego czasu wygaśnie kadencja tylko dwóch jej członków: Jana Czekaja i Jerzego Pruskiego. Jest już praktycznie przesadzone, że Sejm ponownie wybierze Jana Czekaja, a drugim członkiem RPP zostanie Mirosław Pietrewicz. W styczniu nie należy więc spodziewać się zmian w polityce pieniężnej. Dopiero dzień później rozstaną się z radą trzej członkowie powołani przez Senat, a w lutym poznamy trzech członków prezydenckich i trzeciego wybieranego przez Sejm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nie dopuśćcie do wzrostu inflacji