Nie doszło do posiedzenia RN PAP pod przewodnictwem Domańskiego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-06-2006, 18:27

Były przewodniczący Rady Nadzorczej PAP Jerzy Domański, który nie uznał odwołującej go decyzji ministra skarbu, próbował zwołać w środę posiedzenie "swojej" rady nadzorczej, która miałaby wybrać nowy zarząd PAP. Nie został wpuszczony do siedziby agencji. Władze spółki podkreślają, że rada, której przewodniczył Domański, przestała istnieć.

Były przewodniczący Rady Nadzorczej PAP Jerzy Domański, który nie uznał odwołującej go decyzji ministra skarbu, próbował zwołać w środę posiedzenie "swojej" rady nadzorczej, która miałaby wybrać nowy zarząd PAP. Nie został wpuszczony do siedziby agencji. Władze spółki podkreślają, że rada, której przewodniczył Domański, przestała istnieć.

Rada kierowana przez Domańskiego liczyła bowiem pięć osób, jednak 20 czerwca jeden z jej członków - Jarosław Wojtowicz (pracownik Ministerstwa Skarbu) złożył dymisję, przez co liczyłaby mniej osób niż wymaga ustawa o PAP.

Prezes zarządu PAP Piotr Skwieciński przypomniał, że Domański "i tak nie stał na czele tamtej Rady, skoro minister skarbu jako Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy odwołał go z tej funkcji".

"Ale nawet gdyby przyjąć na moment - czego nie robimy - że tamta pięcioosobowa rada istnieje, to w związku z wtorkową dymisją jednego z członków rady nadzorczej - Jarosława Wojtowicza - liczba członków tej rady stopniała z pięciu do czterech osób. Tymczasem zgodnie z ustawą o PAP rada powinna liczyć od pięciu do siedmiu osób. W związku z tym, skoro nie ma pięciu członków, to nie ma również tej rady" - powiedział prezes PAP.

Sam Domański przyznał w rozmowie z PAP, że rada w czteroosobowym składzie nie może podejmować żadnych decyzji, toteż takich nie podejmowała. "W takiej sytuacji nasze spotkanie przed siedzibą PAP trwało ok. 5 minut" - powiedział Domański. Jak poinformował w spotkaniu uczestniczyli oprócz niego Paweł Byra, Stanisław Sulowski i Marek Żytniewski.

"Uznając prawo każdego członka rady do złożenia rezygnacji dziwię się, że minister skarbu Wojciech Jasiński zwleka z powołaniem piątego członka rady i paraliżuje w ten sposób działalność jedynego statutowego organu. Na ministrze spoczywa dzisiaj odpowiedzialność za narastający chaos i dezorganizację w PAP-ie" - powiedział Domański.

"W PAP nie ma żadnego chaosu. Spółka funkcjonuje normalnie, zarówno w swoim segmencie dziennikarskim, jak i niedziennikarskim" - odpowiada prezes Skwieciński.

Jerzy Domański zaapelował do ministra skarbu o powołanie piątego członka do "jego" rady nadzorczej i zapowiedział zwrócenie się o rozwiązanie konfliktu do parlamentu, prezydium Sejmu oraz sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

Minister Skarbu odwołał Domańskiego 24 marca. Tego samego dnia do rady powołano dwóch nowych członków: Jacka Repsa i Krzysztofa Turkowskiego. 25 kwietnia minister skarbu powołał do składu Rady Nadzorczej PAP kolejnego członka - Pawła Kosseckiego, a 11 maja Rada Nadzorcza wybrała Turkowskiego na stanowisko przewodniczącego.

Domański nie uznał tych decyzji, a dwóch innych członków ówczesnej rady nadzorczej: Paweł Byra i Stanisław Sulowski zaskarżyło je do sądu okręgowego w Warszawie. Ten nie wydał jeszcze decyzji, zmian w składzie rady nadzorczej PAP nie zatwierdził jednak Krajowy Rejestr Sądowy.

W uzasadnieniu swojej decyzji sąd stwierdził, że zmiany w składzie rady nadzorczej nastąpiły w trakcie trwania kadencji, która rozpoczęła się 22 czerwca 2005 r, i upływała 22 czerwca 2008 r.). Na zmiany takie nie pozwala zaś ustawa o PAP, która mówi, że zmian w składzie rady nadzorczej przed upływem jej kadencji można dokonywać w przypadku "udostępnienie akcji osobom trzecim" (w domyśle: tylko wtedy), co w tym wypadku nie miało miejsca.

PAP odwołała się od decyzji sądu. Zarówno zdaniem władz Agencji, jak i resortu Skarbu Państwa, cytowany powyżej zapis ustawy opisuje tylko sytuację szczególną i w żadnym razie nie zmienia prawa właściciela do dokonywania zmian w składzie Rady Nadzorczej w każdej dowolnej chwili.

Obecnie - po rezygnacji Wojtowicza - Rada Nadzorcza PAP liczy sześciu członków. Są nimi: Krzysztof Turkowski, Stanisław Sulowski, Marek Żytniewski, Paweł Byra, Paweł Kossecki i Jacek Reps.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane