Nie ma chętnych na majątek

Grzegorz Zięba
opublikowano: 23-12-2003, 00:00

Na licytację majątku Wytwórni Silników Wysokoprężnych Andoria w Andrychowie zgłosił się tylko jeden kupiec, ale też się wycofał.

Nie udała się sprzedaż majątku Wytwórni Silników Wysokoprężnych Andoria w Andrychowie.

— Wadium wpłaciła tylko jedna, krakowska firma. Wycofała się jednak, ponieważ obiekt, który ją interesował, był obciążony hipoteką — mówi Artur Urbanowicz, komornik sądu rejonowego w Wadowicach.

Krakowska spółka, której nazwy Artur Urbanowicz nie chciał podać, była zainteresowana przejęciem jednej z hal wycenionej na 1,5 mln zł.

— Następna licytacja odbędzie się po nowym wniosku wierzyciela. Myślę, że nie będzie to wcześniej niż w drugiej połowie lutego — dodaje Artur Urbanowicz.

Według nieoficjalnych informacji sprzedaży majątku Andorii domaga się Bank Handlowy, który jest jednym z największych wierzycieli andrychowskiej spółki, zadłużonej na ponad 120 mln zł. Komornik wycenił jej nieruchomości na 52 mln zł. Cenę wywoławczą ustalono na 39 mln zł (75 proc. wartości).

Wystawienie na sprzedaż nieruchomości Andorii postawiło pod znakiem zapytania plan restrukturyzacji firmy, stojącej na krawędzi bankructwa. Miała ona odzyskać płynność finansową dzięki gruntownej reorganizacji struktury, finansów i zatrudnienia. Pomoc obiecała Agencja Restrukturyzacji Przemysłu, zastrzegając jednak, że spółka musi się dogadać z wierzycielami. Andoria liczyła także na umorzenie 30 mln zł zobowiązań karnoskarbowych.

Głównymi akcjonariuszami Andorii są: Syndyk Daewoo Motor Poland (58,3 proc. akcji) i Daewoo Havy Industry (22,3 proc.). W ciągu ostatnich trzech lat spółka wykazywała co roku straty rzędu 30 mln zł przy obrocie 100 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zięba

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Nie ma chętnych na majątek