Nie ma decyzji KNB w sprawie fuzji Pekao i Banku BPH

Polska Agencja Prasowa SA
09-11-2005, 17:49

Komisja Nadzoru Bankowego nie zajęła podczas środowego posiedzenia stanowiska w sprawie połączenia banków Pekao SA i BPH - wynika z komunikatu po posiedzeniu KNB. Komunikat w ogóle nie wspomniał o tej kwestii.

Komisja Nadzoru Bankowego nie zajęła podczas środowego posiedzenia stanowiska w sprawie połączenia banków Pekao SA i BPH - wynika z komunikatu po posiedzeniu KNB. Komunikat w ogóle nie wspomniał o tej kwestii.

W posiedzeniu KNB wzięli udział nowi przedstawiciele Ministra Finansów. Wiceminister finansów Cezary Mech zastąpił Wiesława Szczukę na stanowisku wiceprzewodniczącego Komisji, a Paweł Pelc zajął miejsce Bartosza Drabikowskiego (p.o. dyrektora departamentu instytucji finansowych ministerstwa finansów).

Pod koniec października Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego poinformował, że oczekuje od UniCredito Italiano uzupełnienia dokumentów potrzebnych do rozpatrzenia wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie prawa głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Banku BPH. Komunikat ten był związany z publikacjami prasowymi dotyczącymi wniosku UniCredito Italiano SpA.

18 października Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez włoski bank UniCredito Italiano SpA niemieckiego banku Bayerische Hypo- und Vereinsbank AG (HVB). KE uznała, że fuzja obu banków "nie przeszkodzi znacząco w skutecznej konkurencji w Europejskim Obszarze Gospodarczym".

W wyniku połączenia obu banków ma powstać dziewiąty co do wielkości bank Europy, zatrudniający 126 tys. pracowników.

Konsekwencją zmian właścicielskich w akcjonariacie HVB może być fuzja dwóch polskich banków - Pekao SA i BPH. Zgodę musiał jednak wyrazić polski nadzór bankowy.

W październikowym komunikacie NBP podkreślono, że zezwolenie na wykonywanie praw głosu wydaje Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) "po standardowej procedurze".

Komunikat wyjaśniał, że UniCredito Italiano SpA, nabywając większościowy pakiet akcji Banku BPH w Krakowie, uzyskałby kontrolę nad drugim i trzecim co do wielkości bankiem w Polsce i kwestia ta wymagała  analizy potencjalnych skutków, "a szczególnie wpływu na stabilność całego sektora bankowego w Polsce".

W komunikacie podkreślano wówczas, że na decyzję nadzoru bankowego nie mają wpływu "jakiekolwiek okoliczności natury politycznej", ani też decyzje Komisji Europejskiej.

Jeśli dojdzie do połączenia Pekao SA i BPH, powstanie bank większy od największego obecnie PKO BP, z udziałem w rynku przekraczającym 20 proc. Aktywa PKO BP to niespełna 89 mld zł. Natomiast aktywa połączonych banków wyniosłyby ponad 120 mld zł.

Przeciwko fuzji Pekao SA i BPH protestował w sierpniu PiS, wysyłając list do ówczesnego premiera Marka Belki z wnioskiem, by rząd podjął działania zmierzające do uniemożliwienia fuzji. PiS apelował też do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wykorzystanie każdego pretekstu, by nie wyrazić  zgody na połączenie. Przeciwko połączeniu wypowiadali się też związkowcy banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nie ma decyzji KNB w sprawie fuzji Pekao i Banku BPH