Nie ma inwestora dla nogi PGF

DI
opublikowano: 20-07-2009, 00:00

Minął rok od utworzenia detalicznej nogi PGF. Spółka ciągle czeka na kapitał na ekspansję za granicą.

Kryzys przeszkadza grupie w finansowaniu rozwoju i spieniężeniu najcenniejszych nieruchomości

Minął rok od utworzenia detalicznej nogi PGF. Spółka ciągle czeka na kapitał na ekspansję za granicą.

Central European Pharmaceutical Distribution (CEPD), spółka, do której w lipcu ubiegłego roku Polska Grupa Farmaceutyczna (PGF) przeniosła potencjalnie najbardziej dochodową działalność, czyli detaliczną sprzedaż leków, nadal nie doczekała się inwestora. Kryzys na rynku finansowym zniechęcił do inwestowania i CEPD, której roczne przychody przekraczają 1,5 mld zł, musiała odłożyć do szuflady ambitne plany ekspansji zagranicznej.

Zdaniem Jacka Dauenhauera, wiceprezesa PGF, koniunktura powoli się poprawia. Jednak grupa, która pierwotnie planowała przeprowadzenie oferty akcji CEPD jeszcze w ubiegłym roku, teraz woli unikać deklaracji w sprawie terminu. Inwestor będzie, kiedy będzie. A bez dopływu kapitału z zewnątrz nie ma mowy o realizacji strategii inwestycyjnej CEPD.

— Dodatkowe dokapitalizowanie spółki przez PGF nie wchodzi w rachubę, bo model tego przedsięwzięcia jest zupełnie inny: zakłada zdobycie zewnętrznego kapitału na rozwój. Poza tym nie poprawiłoby to w najmniejszym stopniu finansów grupy, której celem jest zmniejszenie zadłużenia, a nie jego zwiększanie. Obecnie nasz dług wynosi 550 mln zł. Chcielibyśmy, by na koniec roku był o 100 mln zł niższy — mówi Jacek Dauenhauer.

Lepiej poczekać

Zdaniem analityków, to słuszna polityka.

— Wprawdzie CEPD traci prawdopodobnie dobre okazje inwestycyjne, których nie brak w czasach kryzysu, ale to i tak lepsze rozwiązanie niż oddanie części akcji spółki zbyt tanio. Detaliczny segment PGF ma duży potencjał, bo właśnie na tym poziomie realizuje się największe marże. Problem w tym, że inwestorom trzeba go zaprezentować. A CEPD nie ma pozytywnych wyników z przeszłości, którymi mogłaby się pochwalić. Pierwsze dwa kwartały 2009 r. znacząco zmieniają obraz spółki. Jeśli dwa kolejne będą równie dobre, PGF nie powinna mieć problemu z uplasowaniem emisji CEPD — uważa Przemysław Sawala-Uryasz, analityk Unicredit CAIB.

Jego zdaniem, drugim czynnikiem, który obecnie może zniechęcać inwestorów, są plany CEPD związane z inwestowaniem na rynkach postrzeganych ostatnio jako ryzykowne: na południu Europy, m.in. w Rumunii.

Cenne nieruchomości

Kryzys finansowy przeszkadza też PGF w obniżaniu długów. Wprawdzie grupa wstrzymała inwestycje — zarówno w hurcie, jak i w detalu — jednak lwią część pieniędzy na redukcję zadłużenia zamierzała zdobyć dzięki sprzedaży nieruchomości.

— Sprzedaliśmy na razie kilka małych nieruchomości i zrealizowaliśmy jedną większą transakcję leasingu zwrotnego, dotyczącą magazynu w Bydgoszczy, wartości kilkunastu milionów złotych. W kolejce są jeszcze dwa spore obiekty: w Krakowie i Sosnowcu — przypomina Jacek Dauenhauer.

Jednak największego zastrzyku gotówki — rzędu kilkudziesięciu milionów złotych — grupa spodziewa się ze sprzedaży spółki NDS Depo. W jej portfelu jest 95 nieruchomości wynajmowanych aptekom PGF — podobno najatrakcyjniejszych lokalizacji w różnych częściach kraju. NDS, która obecnie ma około 8 mln zł rocznych przychodów i planuje rozwój działalności (być może również za granicą) miała trafić na New Connect lub bezpośrednio w ręce inwestora. Jednak grupa nie zdecydowała jeszcze o losach spółki.

— Ciągle nad tym pracujemy. Nie ma pośpiechu, bo to spółka, która na siebie zarabia. Nadal poważnie rozważamy oba scenariusze — mówi Jacek Dauenhauer.

Przemysław Sawala-Uryasz zwraca uwagę, że bez sfinalizowania sprawy nieruchomości plany PGF dotyczące redukcji zadłużenia mogą okazać się zbyt ambitne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane