Nie ma już widoków na mocniejsze euro

Marcin R. Kiepas
opublikowano: 10-04-2007, 00:00

W czwartek kurs EUR/USD dotarł do 1,3440. To oznacza, że euro w relacji do dolara, było najdroższe od ponad dwóch lat. Warto zapamiętać ten poziom, bo na długo może on wyznaczać maksimum dla europejskiej waluty. Takie wnioski nasuwają się po analizie danych z USA. Te informacje w skrajnym przypadku mogą nawet wywołać spekulacje na temat konieczności zaostrzenia polityki monetarnej w Ameryce.

W lutym inflacja (CPI core) wyniosła 2,7 proc. r/r, czyli wyraźnie ponad pożądane przez Fed 2 proc. Mocny wzrost subindeksów cen, wskaźników aktywności w amerykańskim przemyśle i usługach, wyższe ceny ropy oraz rosnące wynagrodzenia sprawiają, że inflacja może nadal rosnąć. Jeżeli dodamy do tego doskonałą sytuację na rynku pracy (stopa bezrobocia wynosi tylko 4,4 proc.), to obawy o wzrost stóp procentowych (sama podwyżka jest mało realna), mogą w najbliższych tygodniach wzmocnić dolara.

Marcin R. Kiepas

X-Trade Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nie ma już widoków na mocniejsze euro