Nie ma mocnych na złotego

Piotr Kuczyński, Marek Węgrzanowski
opublikowano: 21-12-2004, 00:00

W poniedziałek wartość złotego sięgnęła prawie dwuletnich szczytów względem euro. Pretekstem do wzmocnienia złotego był piątkowy raport GUS o dynamice produkcji przemysłowej i inflacji (PPI). Był on jedynie częściowo korzystny dla polskiej waluty, bo wzrost dynamiki produkcji powinien jej pomagać, ale spadek inflacji w cenach producentów odsuwa zagrożenie podwyżką stóp, co złotemu powinno szkodzić. W dłuższym terminie zmiana przewodniczącego SLD nie będzie złotemu i naszym akcjom pomagać, bo Józef Oleksy nie jest uważany za zwolennika premiera Marka Belki, więc stosunki między Sejmem a rządem mogą się zaostrzyć już na początku przyszłego roku.

Co więc wpłynęło na tak dynamiczny wzrost wartości naszej waluty? Przede wszystkim tracił dolar, a — jak wiadomo — jeśli euro zwyżkuje, to złoty zyskuje zarówno do euro, jak i do dolara. W wyniku tego zostało przełamane wsparcie na EUR/PLN na poziomie 4,14, co zwiększyło popyt na złote. Naszej walucie pomógł również przetarg na bony skarbowe (popyt był prawie trzy razy większy od podaży). Tak mocny złoty, wbrew twierdzeniom ministra finansów, jest bardzo niekorzystny dla gospodarki. Pozostaje mieć nadzieję, że w styczniu, złoty nieco osłabnie. Na razie jednak nowe, blisko 8-letnie minimum dolara, wynosi 3,0690 zł, a 22-miesięczny dołek euro 4,1120 zł. O 16.05 dolar wyceniany był na 3,0750 zł, a euro na 4,1149 zł (odchylenie –14,77 proc.), wobec 3,1080 zł i 4,1470 zł o godz. 9.10.

Dziś GUS poda dane o koniunkturze gospodarczej w grudniu. Nie wywołują one zazwyczaj poważnej reakcji i tym razem zapewne też tak będzie. Istotne, czy potwierdzą to, co zostało opublikowane w raporcie o produkcji przemysłowej. Wsparcie EUR/PLN na poziomie 4,14 zostało naruszone. Kolejne jest przy 4,10, a dalej przy 4,066. Sygnałem do sprzedaży złotego byłoby przełamanie w górę poziomu 4,20 za euro. Dolar ma wsparcie przy 3,06 zł, a potem w okolicach 3,02 zł. Wstępnym sygnałem do sprzedaży złotego byłoby przełamanie 3,14 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński, Marek Węgrzanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nie ma mocnych na złotego