„Nie ma niczego za darmo”

DI
opublikowano: 05-04-2013, 11:19

Kraków to nie Tallin – tu bezpłatnej komunikacji nie będzie. Zresztą słowo „bezpłatnej” jest nie na miejscu – uważa prezydent Majchrowski.

Niedawno część radnych Krakowa zaproponowała, by miasto wprowadziło bezpłatną komunikację. Tak zrobiły m.in. Tallin, Nysa, Żory i podwarszawskie Ząbki. To miałby być, zdaniem samorządowców, wabik dla osób niezameldowanych. By korzystać z bezpłatnych przejazdów, przeniosłyby się formalnie do Krakowa, co zaowocowałoby zwiększonymi wpływami do gminnej kasy z podatku PIT.

Jacek Majchrowski rozwiewa nadzieje na realizację takiego wariantu.
„Jest co najmniej kilka powodów, dlaczego w Krakowie nie zrealizujemy pomysłu radnych i nie wprowadzimy bezpłatnej komunikacji. Proszę nie używać słowa darmowej, komunikacja nadal by kosztowała. Zapłacilibyśmy za nią solidarnie wszyscy z naszych podatków, niezależnie czy ktoś z niej korzysta czy nie – pisze na blogu Jacek Majchrowski.

Prezydent podaje, że w tym roku koszty komunikacji wyniosą ponad 409 mln zł. Ponad ¼ dokłada samorząd Krakowa.

„Zdaniem pomysłodawców "darmowej" komunikacji, gdyby wszystkie osoby, które w Krakowie mieszkają, ale nie płacą tutaj podatków, zmieniły swój urząd skarbowy na krakowski do budżetu miasta wpłynęłoby 225 mln zł. Wystarczyłoby je przeznaczyć na komunikację w zamian za dochód z biletów. Trudno mi uwierzyć, że nagle taką decyzję podejmuje 150 tysięcy osób, które do tej pory nie płaciły u nas podatków. W ubiegłym roku, po kampanii zachęcającej do płacenia podatków w naszym mieście przybyło… 6 tysięcy nowych podatników – pisze Majchrowski.

Prezydent radzi, by nie porównywać Tallina i Żor z Krakowem. Nie ta skala…

- Pytanie do pomysłodawców: dlaczego na taki rewolucyjny krok nie zdecydowało się żadne znaczenie bogatsze od Krakowa miasto w Europie zachodniej? – kwituje prezydent.

None
None

więcej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane