Nie ma pensji dla zawieszonego

PAP
opublikowano: 03-07-2013, 12:38

Skazany za korupcję prezydent Starachowic nie otrzyma zaległego wynagrodzenia - zdecydował Sąd Apelacyjny w Krakowie.

Wojciech B. domagał się kwoty ponad 100 tys. zł., której urząd miasta nie wypłacił mu od czasu, gdy został zawieszony w wykonywaniu czynności.

- Wyrok jest prawomocny. Ze względu na wartość przedmiotu sporu możliwe jest jedynie wniesienie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego – mówi sędzia Jan Kremer, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Pod koniec stycznia 2013 roku Wojciech B. został skazany za korupcję nieprawomocnym wyrokiem na karę 3,5 roku więzienia oraz 100 tys. zł grzywny. Ponadto otrzymał zakaz pełnienia funkcji publicznych na 8 lat.

Prokuratura Apelacyjna w Krakowie oskarżyła go o to, że od 2008 do 2011 roku, gdy pełnił funkcję prezydenta Starachowic, kilkukrotnie przyjmował łapówki od prezesów Zakładu Energetyki Cieplnej w Starachowicach i dostarczyciela opału do spółki komunalnej Mariana S., który również zasiadał na ławie oskarżonych. Korzyści majątkowe przekazane Wojciechowi B. wyniosły łącznie 95,5 tys. zł.

Do końca marca 2012 r. urząd wypłacał przebywającemu w areszcie prezydentowi połowę pensji. Kolejne dwie wypłaty, gdy Wojciech B. opuścił areszt i był już zawieszony przez sąd w wykonywaniu czynności, zostały skierowane na konta Sądu Rejonowego w Starachowicach, który jednak pieniądze odesłał. Później samorządowe służby finansowe wstrzymały wypłaty w związku z brakiem przepisów określających jednoznacznie jak ma postąpić w takiej sytuacji samorząd.

O opinię w tej sprawie Urząd Miasta w Starachowicach występował do wojewody świętokrzyskiego, Regionalnej Izby Obrachunkowej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Nikt nie potrafił udzielić jednoznacznej odpowiedzi, czy w sytuacji zawieszenia pełnienia obowiązków służbowych przez sąd pieniądze prezydentowi się należą. Sprawę rozstrzygnął dopiero sąd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu