Nie ma postępowania ws. wypowiedzi premiera o pomocy dla stoczni w Gdańsku

PAP
opublikowano: 10-06-2009, 14:35

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz nie znalazła podstaw do wszczęcia postępowania w sprawie wypowiedzi premiera dotyczącej wysokości pomocy publicznej dla stoczni w Gdańsku - poinformował w  środę PAP szef tej prokuratury Witold Niesiołowski.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Donalda Tuska złożył do prokuratury w minioną środę Komitet Obrony Stoczni (KOS). Zdaniem KOS, szef rządu miał zawyżyć wysokość pomocy publicznej dla stoczni i w ten sposób narazić Stocznię Gdańsk na utratę powszechnego zaufania.

Jak wyjaśnił PAP prokurator Niesiołowski, zawiadomienie stoczniowców prokuratura przesłała 5 czerwca do sądu w Gdańsku. "Przekazaliśmy sprawę do właściwej jednostki, którą jest w tym wypadku sąd grodzki działający przy Sądzie Rejonowym Gdańsk- Północ" - wyjaśnił Niesiołowski.

W środę na konferencji prasowej wiceprzewodniczący stoczniowej "Solidarności", Karol Guzikiewicz - który w imieniu KOS złożył zawiadomienie - powiedział, że "prokuratura umorzyła postępowanie". Według niego, "wymiar sprawiedliwości w tej sprawie zamiata pod dywan". Zapowiedział też, że "tą sprawą teraz zajmie się prokurator generalny". Ponadto ocenił, że "wymiar sprawiedliwości jest ściśle powiązany z politykami i nie ma niezależnych prokuratorów i sądów".

Prokurator wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami, że "podległa mu jednostka nie umorzyła postępowania, ale przekazała je do sądu". Wyjaśnił, że zawiadomienie złożone przez związkowców dotyczyło zniesławienia, a więc czynu ściganego z oskarżenia prywatnego w postępowaniu prywatno-skargowym.

"Prokuratura nie zajmuje się ściganiem tego typu czynów, właściwym do ich rozpoznania jest właśnie sąd, do którego przekazaliśmy sprawę" - wyjaśnił Niesiołowski.

W uzasadnieniu do zawiadomienia stoczniowcy napisali, że w czasie debaty kilka tygodni temu w Gdańsku z przedstawicielami związków zawodowych, Tusk powiedział, że stocznia Gdańska otrzymała 600-700 mln zł pomocy publicznej. Stoczniowcy twierdzą, że kwota pomocy publicznej odbiega od wartości wskazanej przez premiera; co - według nich - potwierdza w wystąpieniu pokontrolnym z dnia 4.12.2008 r. Najwyższa Izba Kontroli wskazując, że stocznia otrzymała pomoc o wartości 86,5 mln zł.

Pod koniec maja UOKiK poinformował, że od 1 maja 2004 do 31 lipca 2008 r. stocznia Gdańsk otrzymała ok. 700 mln zł pomocy publicznej. Urząd zapowiedział, że w połowie czerwca ma być gotowy raport NIK w tej sprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane